Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Боб - как влияе на холестерола и пикочната киселина

27 ноември 2024, 20:00 часа

Бобовите растения и варивата, включително печен боб, нахут, леща и грах, могат да помогнат за понижаване на нивата на холестерола. н на всеки петима австралийци ги е ял в деня на проучването.

Още: Лекар: Пилешко месо - вдига ли пикочната киселина

Още: Здравен съвет за деня, 12 януари: Лекар: Това е най-бързият начин да влезете във форма след празниците

Резултатите от 26 рандомизирани контролни проучвания (златният стандарт на изследователските проучвания), които включват 1037 души, които имат нормални или високи нива на холестерол, са събрани заедно. Данните показват, че LDL холестеролът е намален с 5% в отговор на консумацията на 130 грама бобови растения на ден. Това е еквивалентно на една малка консерва или около една трета от 400 грама (голяма) консерва печен боб.

Вижте още: Прясно мляко: Вдига или сваля пикочната киселина

Още: Лекар: Това е единственият правилен начин за пиене на кафе, здравен съвет за деня, 12 януари

Още: Хистероскопия: Кога се налага преглед на матката?

Бобовите растения са с високо съдържание на растителни протеини и фибри. Те понижават холестерола в кръвта по много начини. Разтворимите и неразтворимите фибри помагат за понижаване на абсорбцията на холестерол в червата, като същевременно насърчават растежа на полезните чревни бактерии в дебелото черво.

Бобовите растения и варивата отнемат повече време за смилане в сравнение с преработените храни. Това означава, че сте склонни да ядете по-малко, когато те са част от хранене.

Бобът причинява ли подагра?

Подаграта отдавна е известна като „болестта на кралете“, тъй като е най-често срещана при мъже с наднормено тегло или затлъстяване, които консумират богати храни и прекомерно алкохол. Също така се свързва с хипертония и бъбречно увреждане. Диетата може да помогне за намаляване на случаите на подагра и може да играе важна роля при лечението на подагра.

Още: Високо кръвно и домашна медицина - 10+ спешни хитрини

Още: ТЕСТ - Уязвими ли сте и метеозависими? Всичко най-ключово за магнитните бури и слънчевите изригвания

Обикновено при активно заболяване пурините в храната са ограничени. В тялото пурините се метаболизират до пикочна киселина. Пурините могат да повишат пикочната киселина в кръвта. Въпреки че нормалните нива на пикочна киселина могат да помогнат за отстраняването на свободните радикали, по-високите нива увеличават риска от подагра. Най-богатите хранителни източници на пурини са месото от органи и малката риба (вътрешните органи се консумират с рибата). Диетите, богати на растителни храни, не са свързани с повишен риск от подагра, дори когато се консумират растителни храни с по-високо съдържание на пурин. Като цяло растителните храни са по-малко концентрирани в пурини от месото и морските дарове. Млечните продукти са с ниско съдържание на пурини и не е установено, че повишават риска, въпреки че млечните продукти с високо съдържание на мазнини могат да допринесат за сърдечно-съдови заболявания и диабет, така че нискомаслените млечни продукти са за предпочитане пред вариантите с по-високо съдържание на мазнини.

Често срещан мит – боб и подагра

Обикновено се смята, че бобът е храна с високо съдържание на пурин и трябва да се избягва от хора, които са изложени на риск от подагра, имат високи нива на пикочна киселина или които имат активна подагра. Това е така, защото повечето таблици, изброяващи съдържанието на пурини в храните, изброяват количеството пурини, намерени в 100 грама (малко над половин чаша) сушени зърна. Когато се сварят 100 грама боб, добивът е около 1 1/2 чаша боб. Типичната порция варен боб е около половин чаша, така че цифрите, показани в повечето таблици, са тройни от обичайния размер на порцията. При използване на половин чаша порция, съдържанието на пурин в боба варира от около 20-75 mg на порция. 

Диетични насоки за профилактика и лечение на подагра 

Избягвайте храни с много високо съдържание на пурин и ограничете храните с високо съдържание на пурин до не повече от една порция на ден. Избягвайте месни екстракти, бульони, бульони и сосове.

Избягвайте обилни ястия с високо съдържание на мазнини и месо. Разчитайте на растителните храни като основни източници на протеини.

Вижте още: Шамфъстък - как влияе на холестерола и кръвната захар

Яжте няколко порции богати на фибри растителни храни като пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове, всеки ден.

Намалете до минимум приема на рафинирани въглехидрати, включително нишестета (продукти от бяло брашно) и захар. Концентрираната фруктоза може да повиши нивата на пикочната киселина и инсулиновата резистентност.

Пийте 2-3 л течности всеки ден. Повечето от това трябва да е вода.

Избягвайте алкохола, тъй като има тенденция да пречи на отделянето на пикочна киселина.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес