Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Ако страдате от хашимото, трябва задължително да ядете тези храни 

08 март 2023, 11:44 часа

Диетата при болестта на Хашимото е изключително важна и е подкрепящ елемент на лекарствената терапия. Тя спомага за успокояване на възпалителните реакции, облекчава симптомите и предотвратява колебанията в теглото. Какво трябва да ядете, за да отслабнете при болестта на Хашимото и кои храни трябва да избягвате?

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Болестта на Хашимото е едно от най-често срещаните заболявания на щитовидната жлеза, което води до хипотиреоидизъм. То е с автоимунен произход и изисква постоянно лечение. Здравето на пациента се влияе в голяма степен и от правилно съставената диета. 

Въпреки че не съществува универсална диета при болестта на Хашимото, въвеждането на определени съставки и елиминирането на други има положителен ефект върху имунната система и успокоява възпалителните реакции.

Затова си струва да се заложи на пълноценни, пресни продукти, богати на витамини, микроелементи, омега-3 мастни киселини и антиоксиданти. Трябва да обърнете внимание и на гликемичния индекс на храната (колкото по-нисък е той, толкова по-добре).

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Начинът на хранене е важен: трябва да се храните редовно и да не се чувствате гладни за дълъг период от време. Също така е препоръчително да пиете поне 1,5-2 литра вода всеки ден. Отказът от алкохол също е добра стъпка.

Наднорменото тегло е проблем за много хора с това заболяване. За да избегнете наддаването на тегло и резките колебания в теглото, е важно да се храните здравословно и добре балансирано. 

Кои са основните симптоми на Хашимото

Кои храни са препоръчителни за вас: пълнозърнести продукти - тъмен, пълнозърнест хляб (напр. ръжен), натурални люспи, зърнени храни, хляб, сладкиши и др., натурални овесени ядки, трици, грис от елда, пълнозърнести макаронени изделия (препоръчителен заместител са и макаронените изделия от нахут), хлебни изделия на основата на пълнозърнесто брашно - те са богат източник на фибри, които ускоряват метаболизма и подобряват чревната перисталтика, както и на витамини от група В, магнезий, цинк, селен и желязо.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Мазнините са съществена част от диетата и не бива да се изключват дори по време на отслабване; въпреки това е добре да се избират здравословни продукти, богати на ненаситени мастни киселини, като зехтин, рапично и ленено масло, ядки и др. 
Все пак трябва да се помни, че това са висококалорични продукти и трябва да се използват в малки количества,
Зеленчуци и плодове - те са източник на витамини и микроелементи, необходими за поддържане на здравето, както и на антиоксиданти, които оказват положително въздействие върху щитовидната жлеза - при болестта на Хашимото е най-добре да се избират такива с високо съдържание на полифеноли, т.е. авокадо, боровинки, малини, ягоди, чушки, моркови, тиква, ябълки и др. 

За редуциране на диетата е важно да се храните редовно по 4-5 пъти на ден на подобни интервали.

Кой е изложен на риск от развитие на Хашимото?

Забранени храни, от които се пълнее при Хашимото

Както при всяка диета за намаляване на теглото, при Хашимото трябва да се избягват и силно преработените храни, бързите закуски, сладките газирани напитки, белият хляб, излишната захар и наситените мазнини.

При хипотиреоидизъм също е по-добре да се откажете:
соя, домати зеленчуци, зеле, брюкселско зеле, карфиол, кейл и броколи.
Те намаляват усвояването на йод в организма, като по този начин задълбочават проблемите с щитовидната жлеза. Страничните ефекти могат да включват, наред с други неща, увеличаване на теглото/отпускане, причинено от дерегулирания хормонален баланс.
Добре е да се ограничи количеството на бобовите растения в диетата - не е необходимо те да се елиминират напълно, а да се консумират максимум веднъж седмично.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес