Ранните ягоди изглеждат много апетитни и узрели, но в повечето случаи те съдържат високи дози химикали, които им помагат да узреят по-бързо.
Токсикологът д-р Михаил Кутушов припомня, че ягодите зреят най-рано в края на май и в началото на юни. Той предупреди и за реакциите, които настъпват в организма след консумацията на ягоди с химикали.
Ето как всеки от тях се отразява на тялото ни.
Нитрати
Когато тези вещества попаднат в тялото ни, те се модифицират – образуват се нитрити, които влияят негативно на хемоглобина, принуждавайки го да се превърне в метхемоглобин, който не пренася кислород. В резултат на това мозъкът започва да изпитва кислороден дефицит, тялото е изложено на риск от отравяне с въглероден диоксид.
Това издава, че ягодите са пълни с нитрати
Пестициди
Д-р Кутушов пояснява, че всички ранни ягоди съдържат тези химикали. Високите дози пестициди може да доведат до неврологични увреждания.
Селитра
Токсикологът припомня, че в човешкия организъм селитрата води до тежки отравяния, както и до световъртеж, гадене, повръщане, алергии.
За изобилна реколта от ягоди полейте ги само веднъж с този разтвор
Нитрофен
Този химикал се използва за защита на ягодите от вредители. Употребата на това вещество може да предизвика куп алергични реакции.
Консерванти
Те се използват за обработка плодовете преди транспортирането им. Попадайки в тялото, консервантите също могат да провокират нежелани реакции.
Оцветители
Ягодите, които са прекалено червени, вероятно са били третирани с оцветители. Тези багрила могат да се окажат отключващ фактор за дерматити, алергии, лошо храносмилане.
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията със специалист!