Известно е, че консумацията на хляб и сладкиши е свързана с риск от наддаване на тегло. Тези продукти съдържат много прости въглехидрати - основните хранителни вещества, които се използват за образуването на телесни мазнини.
Кога хлябът и сладкишите не провокират напълняване?
Руският диетолог д-р Оксана Михалева споделя в интервю, че има начин, който позволява на любителите на брашното да не напълняват. Необходимо е единствено тези продукти да се консумират в началото на деня.
Експертът пояснява, че сладкишите и хлябът са храни с висок гликемичен индекс (GI). Този показател отразява влиянието на храната върху нивата на кръвната захар. Колкото по-висок е GI на даден продукт, толкова по-значително ще бъде повишаването на глюкозата в кръвта на човек след хранене.
Веднъж приготвите ли този лесен домашен хляб, никога вече няма да купувате от магазина
„Когато нивата на глюкозата достигнат пик, тялото не може да се справи с излишъка и го съхранява под формата на излишни килограми“, споделя диетологът.
Д-р Михалева уточнява, че хлябът и сладкишите от бяло рафинирано пшенично брашно са с най-висок гликемичен индекс. По-здравословните алтернативи, приготвени с ръжено брашно или с добавка на трици и пълнозърнестите храни, са за предпочитане.
Лекарят посочи и начин за понижаване на гликемичния индекс на сладкишите и хляба - преди да консумирате тестен продукт, оставете го във фризера за 10 минути.
Какво се случва, когато поставите хляба под течаща вода? Резултатът ще ви изненада!
Диетологът смята продуктите от бяло брашно, съдържащи маргарин, като най-опасни за стройната фигура.
Експертът отбеляза, че ако човек е физически активен, движи се много, спортува и като цяло следи диетата си, парче хляб или друг продукт от брашно, изяден сутрин, няма да доведе до наддаване на тегло - тялото ще използва получени въглехидрати за производство на енергия през деня.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!