Ябълковият оцет често се използва за подправяне на храната, а някои хора го използват и за медицински цели. Диетологът Яна Музири споделя, че пиенето на тази кисела течност е абсолютно забранено. Експертът обяснявю защо категорично не трябва да пиете ябълков оцет и какво може да се случи.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Ябълков оцет на празен стомах
"Сега в интернет има много препоръки за употребата на този продукт като превантивна мярка при лечение на проблеми със стомашно-чревния тракт, висок холестерол и диабет тип 2", казва диетологът и гастроентеролог д-р Яна Музири и допълва, че според някои проучвания показват, че ябълковият оцет може да помогне за подобряване на здравето.
Вода с оцет на гладно - как влияе на кръвната захар
"Има няколко проучвания, които показват, че пиенето на ябълков оцет с храна може леко да понижи нивата на глюкозата. Това обаче не е достатъчно за предотвратяване или контрол на диабета; поддържането на здравословна диета и план за упражнения е много важно", казва специалистът.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
"На ябълковия оцет се приписват и ползи за лечението на киселини при повишена киселинност (хипохлорхидрия). Хората често използват това лекарство, за да облекчат състоянието си и да подобрят храносмилането. Но няма научни доказателства за ефективност, така че този метод на лечение не трябва да се използва", допълва още експертът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Сред другите ползи, които се приписват на киселата напитка, е че помага за отслабване.
"Преди се смяташе, че оцетната киселина може да помогне за изгарянето на повече мазнини и да промени хормоните, стимулиращи апетита. Това не е вярно и няма изследвания, които да го подкрепят", казва д-р Музири.
Лекарят допълва, че оцетната киселина може да увреди зъбния емайл и в неразредена форма може също да причини изгаряне на устата и хранопровода.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Чести нежелани реакции са гадене, стомашна болка, киселини и подуване на корема.
"Ако вече имате ниски нива на калий, пиенето на оцет може да влоши състоянието. Той може също да взаимодейства с някои лекарства, като диуретици, лаксативи и инсулин. Хората с бъбречни проблеми не трябва да пият ябълков оцет - те не могат да се справят с толкова много киселина. По-добре е да използвате ябълков оцет/балсамов оцет като основа за дресинги, маринати и сосове", казва лекарят.
"По-добре е да не пиете този разтвор в концентриран вид, защото съдържа киселини, които дразнят хранопровода. Важно е, ако има симптоми на киселини, подуване на корема и болки в корема, по-добре е да се консултирате с лекар", допълва още специалистът.
Оцет и лимонов сок - как помагат в грижата за цветята
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!