Кръводаряването е въпрос на личен избор. В същото време има много хора, които спешно се нуждаят от кръвопреливане. Това са пациенти, които имат наследствени заболявания на кръвта, ракови заболявания, пациенти, подложени на сърдечно-съдови операции и др. Не е голям броят на кръводарителите, защото няма достатъчно информация по въпроса и хората не са запознати с процеса. Всъщност кръводаряването има много благоприятен ефект върху човешкото здраве. Статистиката показва, че 37% от населението в света може да дарява кръв, но едва 5% го прави.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Кои са най-важните неща, които е добре да знаете за кръводаряването:
Като начало може да започнем с кръвните групи, те са четири на брой - А, Б, АБ, и 0. Всеки тип е резус-положителна (Rh+) или резус-отрицателна (Rh-) кръвна група. Хората с 0- кръвна група могат да дарят на всеки от останалите групи. Въпреки това е добре, ако е възможно, кръвните групи да съвпадат, за да се избегнат рискове.
Световен ден на кръводаряването
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Всеки ли може да дари кръв?
За съжаление, не всеки човек може да дари кръв, колкото и голямо желание да има да го направи. Има строго определени правила, които предварително се проверяват преди избора за донор на кръв. Кои са те?
- Кръводарителите трябва да тежат повече от 50 кг.
- Кръвното налягане и телесната температура трябва да бъдат в норма.
- Кръводарителите трябва да бъдат на възраст между 18 и 75-годишна възраст.
- Възрастните, които нямат оплаквания и се чувстват здрави, могат да даряват кръв до два пъти годишно.
Защо да дарите кръв?
- Нека започнем с най-важното - с едно кръводаряване човек може да спаси живота на още трима души.
- Преди процедурата може да се възползвате от напълно безплатен здравен преглед.
- Даряването на кръв има благоприятен ефект върху организма - кръвното налягане се понижава и се намалява вероятността от внезапни сърдечни удари. Също така кръводаряването помага за намаляване на кръвните съсиреци в кръвта, които могат да доведат до инфаркт или инсулт.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Защо някои хора не искат да дарят кръв?
Има хора, които казват, че просто нямат време, защото смятат, че кръводаряването е прекалено дълга процедура. Всъщност тя трае около 30-40 минути.
Други пък смятат, че през следващите един-два дни няма да се чувстват добре. В 90% от случаите след кръводаряване хората веднага се връщат към своето ежедневие. Въпреки това е препоръчително след процедурата кръводарителят да пие голямо количество вода, да не шофира и да не употребява алкохол през следващите 24 часа.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Има мит, че вегетарианците не могат да дарят кръв. Всъщност тяхната кръв е с по-ниско съдържание на холестерол, което е добре. Кръводаряването от човек, който не консумира месо, не го застрашава по никакъв начин.