Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко време продължава обикновено хремата?

13 ноември 2022, 12:00 часа

С настъпването на студените есенни и зимни дни, все повече хора започват да се оплакват от неразположение - болки в гърлото, главоболие, висока температура, запушен и течащ нос.
Започва сезонът на настинките.

Какво представлява хремата?

Хремата е възпалителен процес, който се дължи на заболяване на носа или околоносните кухини (синусите), който се проявява в повишено производство на лигавична слуз. Хремата се проявява като запушен нос или изтичане на различен по цвят секрет от носните отвори. Хремата се развива под въздействието на негативни фактори, сред които алергени, бактерии или вируси. 

Хремата не е безобидна, лекувайте я

Причини за поява на хремата

Настинка

Настинката представлява инфекция на горните дихателни пътища и се причинява от около 200 вирусни щама, като най-често се среща риновирусът. Често настинката води до ринорея - повишена секреция на лигавицата на носа, която в ежедневието си наричаме просто хрема.

Хремата, причинена от настинка, обикновено е първият симптом, която се появява след заразяване с вирус. В началото хремата има бистър секрет, но след няколко дни може да стане жълтеникав. Ако не се лекува правилно, постепенно се превръща в гъста и жълто-зеленикава течност.  

Ако хремата продължи повече от 10 дни, най-вероятно става въпрос за бактериална инфекция, за което трябва да се консултираме с лекар.

Студен въздух

Ако стоим дълго време на открито при студено време, е възможно да се сдобием с хрема. Студеният и сух въздух изсушава лигавицата на носа, чиято защита реагира рефлексивно и предава сигнал да започне производството на повече секрет, за да се възстанови водния баланс в носа.

Алергия

Полените във въздуха водят до сенна хрема или алергичен ринит. В този случай секретът е воднист и безцветен. 

Запушен нос без хрема - причини, симптоми и лечение

Видове хрема

Остра хрема

В този случай инфекцията засяга не само лигавицата на носа, но и лигавицата на фаринкса и околоносните кухини. Обикновено причината е във вирус. Попаднат ли върху лигавицата на носа, вирусите започват да я увреждат и привличат болестотворни бактерии. Сред допълнителните странични фактори, които предразполагат до поява на остра хрема, са лоши битови условия, умора, простуда, липса на имунитет.

Острата хрема преминава през 3 фази.

Първата фаза продължава 1-2 дни. Оплакванията са свързани главно със сухота и дразнене в носа и гълтача. Носът е запушен, обонянието е нарушено. Секрецията е слаба или липсва, но се появява леко главоболие.

През втората фаза се появява бистра и обилна секреция.

След 3-4 дни започва и третата фаза на хремата, в която секрецията е слузеста (може и гнойна), причинена от вторичната инфекция. Дишането през носа е трудно, но постепенно започва да се подобрява.

Как да облекчим хремата?

Хронична хрема

От нея страдат най-вече възрастни и деца с уголемена трета сливица. Хроничната катарална хрема представлява последица от често повтарящи се остри хреми или след прекарано инфекциозно заболяване. Хроничната хипертрофична хрема се развива обикновено след прекарана катарална хрема, при работа в неблагоприятна среда или придружава сърдечно заболяване. При нея се явява слузно-гноен секрет, запушването на носа е постоянно.

Хроничната атрофична хрема е следствие от тежко инфекциозно заболяване, най-често е последен стадий на хипертрофичната хрема. Появява се и след продължително използване на капки за нос. Основните оплаквания са сухота в гърлото и носа, образуване са сухи жълтеникави кори без мирис.

Простудна хрема

Причинява се от вируси, различни от грипните състояния. Главните симптоми са силно главоболие, висока температура, мускулни болки и слабост.

Продължителност на хремата

Обикновено хремата продължава 7-10 дни, като основните симптоми включват:

Ако е слаба, може да започнете домашно лечение, което включва:

* много течности
* витамин С
* мед
* лимон
* достатъчен сън

Ако състоянието ви се влошава избягвайте самолечение, а се обърнете към специалист.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес