Често чувате предупреждения за това как да не почиствате ушите си. По-трудно е да се намерят съвети за най-добрия начин за почистване на ушите и колко често трябва да го правите. Това е така, защото в повечето случаи най-добрият начин да поддържате ушите си чисти и здрави е да ги оставите на спокойствие.
Ушите се поддържат отлично сами. Те произвеждат церумен, известен още като ушна кал, за да улавят частици като мръсотия и прах, преди те да достигнат до чувствителните части на вътрешното ухо. Въпреки че ушната кал може да изглежда нехигиенична, когато се натрупва, ушите ви биха били много по-мръсни без нея. Восъчният секрет има дори антимикробни свойства.
Проверете дали имате големи уши!
По-голямата част от ушната кал се изхвърля от организма сама. Когато дъвчете храната си, челюстта ви изтласква ушната кал към отворите на ушите, където тя изсъхва и накрая пада. Ето защо всяка рутинна процедура за грижа за ушите, която следвате, трябва да се съсредоточи само върху външните части на ухото ви. За повечето хора избърсването на външната част на ушите с кърпа веднъж дневно след вземане на душ е всичко, от което се нуждаят. Не само че не е необходимо да чистите ушите си всеки ден и да ползвате клечка за уши, но всъщност може да нанесете повече вреда, отколкото полза. Памучните тампони избутват восъка към тъпанчето, където той може да се задържи и да причини проблеми със слуха. Понякога прекалено дълбокото пъхане на клечката води до по-сериозни увреждания, като например спукване на тъпанчето.
Как да изкараме вода от ушите - с тези лесни начини ще решите проблема
Част от ушната кал е здравословна, но производството на церумен се превръща в проблем, когато причинява болки в ушите, усещане за запушване и проблеми със слуха. Ако изпитвате прекомерно натрупване на ушна кал, устойте на желанието да посегнете към най-близката кутия с памучни тампони. Няколко капки зехтин, водороден пероксид или разтвор, продаван без рецепта, ще бъдат много по-добър вариант за ушите ви. Използвайте тези методи веднъж или два пъти седмично, докато ушната кал се изчисти, и се обърнете към лекар, ако не можете да разрешите проблема у дома.
Източник: Mentalfloss