Намаляването на слънчевата светлина и по-късите дни са основните причини за есенната депресия. Това каза за Радио „Фокус“ – Велико Търново психологът доц. Пресиян Бургов. Той уточни, че проблемът с т.нар, есенна депресия или сезонно адаптивно разстройство, е доста спорен.
Според Бургов някои специалисти изобщо отричат съществуването им. По думите му е факт, че депресивните състояния се увеличават през есента и пролетта.
"Като сериозност на проблема – тя зависи от това колко дълго продължава състоянието. Обикновено депресивната симптоматика или „нормалната депресия", да кажем, обикновено варира не повече от две седмици. Проблемът идва тогава, когато симптомите се усложнят и станат по-тежки. Появяват се проблеми с храненето, например, или усилване на чувството за отчаяние и безнадеждност. Тогава проблемът става по-сериозен и се доближава до клиничните депресии, които са по-тежки. Но за т.нар. сезонни депресии не можем да твърдим нещо подобно. Те са по-скоро по-леки депресивни състояния", коментира психологът.
Симптомите включват апатия, потиснато настроение, загуба на интереси, нежелание за физическа активност. Според експертите, обикновено, хората сами излизат от тези състояния, без нужда от консултация с психолог или някакво медикаментозно лечение. Обикновено периодът на продължение е около седмица – две.
"По-високата физическа активност, повече часове навън и правилното хранене могат да помогнат за бързото излизане от леките депресии. В това число влиза и т.нар. есенна депресия", каза още Бургов. Той уточни, че в менюто трябва да има повече плодове и зеленчуци.
"Що се отнася до това какви са начините, за да се излезе от това състояние или то да премине по-леко, те са свързани с по-обикновени неща като да се правят повече разходки на слънце. Хубаво е, макар и с усилие на волята, да се проявява някаква физическа активност, тоест човек да не се застоява вкъщи. Другото важно е да се направи някаква структура за деня, тоест на дейностите, които предстои да бъдат свършени. Трябва да се повиши активността, да се стои повече навън – на свеж и чист въздух", обясни психологът. Той допълни, че при по-дълга продължителност на симптомите или тяхното усложняване консултацията с психолог става задължителна. В редки случаи, когато проблемите са сериозни, е необходима среща и с психиатър.