Вероятно няма човек, който да не обича пържени картофи. Но тази любима гарнитура не трябва да св яде с четири продукта, за да не навреди на здравето ви, съобщава изданието The Health Site. Не се препоръчва да ядете пържени картофи с определени храни, тъй като подобна комбинация ще бъде твърде тежка за стомаха и червата. Освен това не трябва да пържите картофите до покафеняване, защото това може да провокира развитието на рак и разрушаването на ДНК. Ето кои продукти не могат да се комбинират с пържени картофи и защо.
С какво не трябва да ядете пържени картофи: списък на продуктите
Говеждо месо. Картофите съдържат много въглехидрати, ако ги ядете с месо, храносмилателната система едновременно ще усвоява протеини, мазнини и въглехидрати. Това може да предизвика ферментация в червата и процес на гниене.
Храните, които ни правят по-глупави
Домати. Тази комбинация от продукти е много популярна; много хора ядат домати с пържени картофи. Въпреки това, категорично се забранява яденето на домати с това ястие, тъй като това може да доведе до проблеми с храносмилането. Тъй като киселинните храни пречат на скорбялата, съдържаща се в картофите, да се усвои.
Алкохол. Пържените картофи в комбинация със силни напитки създават двойно натоварване на бъбреците, което може да причини подуване. В случая тялото ще задържа течност в тялото.
Как се замразяват картофи за пържене
Хлябът и пържените картофи съдържат нишесте и стомахът ви ще трябва да произведе повече киселина, за да смели двойното количество от това съединение. А това може да доведе до дразнене на лигавицата.
Полези или вредни са картофите?
Изданието допълва, че умерената консумация на картофи може да намали риска от рак, а също така може да помогне за загуба на тегло и понижаване на кръвното налягане. Този кореноплоден зеленчук съдържа полифеноли, вещества, които могат да осигурят защита на човешкото тяло от рак. Особено от рак на гърдата. Важно е обаче да се разбере, че пържените картофи няма да имат полезните свойства, споменати по-горе.
Картофите съдържат калий, който е важен елемент при отслабване.
"Изследователите провели експеримент, в който наблюдавали пациенти с наднормено тегло. В резултат на това хората, които са увеличили приема на калий с 25%, отслабват по-бързо и по-лесно. Картофите също съдържат фибри. А той от своя страна спомага за нормалното храносмилане", съобщава още изданието.
Каква е тайната на най-хрупкавите пържени картофки
Важно е да разберете, че картофите могат да присъстват в ежедневната диета (това не се отнася за пържените картофи).
Картофите могат да имат благоприятен ефект и върху работата на сърцето. В случая това се отнася за варените зеленчуци, а не за пържените.
"Следното свойство е както полезно, така и вредно. Картофите могат да повишат нивата на кръвната захар. Разбира се, това е опасно за хората, страдащи от диабет", допълва здравният портал.
Въпреки всички полезни свойства на картофите, има и недостатък. Например, прекомерната консумация на картофи може да има отрицателно въздействие върху зъбите на човек. Факт е, че картофите съдържат огромно количество нишесте. А той от своя страна произвежда млечна киселина, която допринася за омекотяването и разрушаването на зъбния емайл. А продуктите с голямо количество нишесте в състава си увеличават риска от кариес.
Ето как приготвят пържените картофки в ресторантите и те винаги са перфектни
Зеленчукът може да навреди и на бъбреците. Хората с проблеми с отделителната система трябва да се въздържат от консумация на пържени картофи.
"Важно е да запомните, че прекомерната консумация на всеки продукт може да има отрицателно въздействие върху човешкото тяло. Следователно всеки зеленчук или плод трябва да се яде в правилните пропорции, за да не навреди на тялото", допълва изданието.
Форатът съобщава още, че пържени картофи, приготвени в някои растителни масла, съдържат алдехиди. Това е много опасна група от токсини, която включва вещества, образувани в резултат на пушене на цигари. По-специално, големи количества от тях се съдържат в тютюневия дим.
Как се пържат бланширани картофи, така че да се топят в устата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!