Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога динята дразни стомаха?

04 август 2022, 16:04 часа

Хората, които имат чувствителен стомах, склонен към неразположения като възпаление, ерозия или инфекция на стомашната лигавица, трябва да избягват консумацията на храни, способни допълнително да го раздразнят.

Своето мнение споделя диетоложката д-р Патрисия Лейте.

Вредна ли е динята за хора с гастрит?

Отговорът на този въпрос определено е отрицателен. Основанието за това е, че пациентите с гастритна диагноза е желателно да консумират много плодове и варени зеленчуци с ниска киселинност. Динята несъмнено е един такъв плод, заедно с други, като банани и круши. При това, служи за източник на витамин С, който представлява антиоксидантно вещество и потиска прекомерния растеж на бактерията Helicobater pylori, известна като една от причините за гастрит.

В допълнение към бактерията, спомената по-горе, гастритът може да бъде провокиран от паразити, вируси, обратен поток на жлъчката в стомаха, гъбички, прием на стероиди, стрес, консумиране на пикантни храни, злоупотреба с лекарства и алкохолни напитки, употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Яжте това, за да облекчите ГАСТРИТА

В случаите с гастрит отслабва лигавицата, която предпазва стената на стомаха – тогава неговите храносмилателни сокове в крайна сметка увреждат стомашната стена.

Състоянието може да се прояви в остра форма – тя трае кратък период от време, или пък в хроничен вариант – чието времетраене е месеци или даже години. Сред неговите симптоми са следните: повръщане, гадене, усещане за пълнота в горната част на корема (най-вече след хранене), влошено храносмилане, тъмни изпражнения; повръщането може да е с кръв или вещества, подобни на утайка от кафе.

Независимо от това, тъй като гастритът не води до забележими симптоми за всички хора, си заслужава да получите навика за редовен преглед при доверен лекар. Така за него е по-лесно да установи заболяването, дори без да се оплаквате от симптомите, сочещи гастрит. След като бъде установена диагнозата, важно е да следвате указанията на лекаря относно лечението, спрямо промените в диетата, използването на лекарства и други начини за лекуване.

Храни, които са в състояние да навредят на чувствителния стомах, са следните: кафе, кофеинови напитки, зелен чай, чай от мента, черен чай, алкохолни напитки, люти храни, червен пипер, чер пипер, високомаслени млечни продукти, домати и продукти от тях - доматен сос, доматено пюре, кетчуп и доматен сок, чесън, лук, портокали, грейпфрути, смокини, сушени плодове, сушени колбаси, пържени храни, горещ шоколад, синапено семе, краве масло, пикантни или силно подправени сирена, индийско орехче; тлъсти меса, богати на мазнини и силно подправени, като салами, колбаси, кренвирши, шунка и бекон.

Диета при гастрит - основни правила

Не всички храни влияят по един и същи начин на болния от гастрит. Затова след преглед при лекар е нужно специалистът да определи кои са по-рискови и да адаптира менюто на пациента така, че да не влошава лечението или да не влошава състоянието му.

Алергията към динята е рядко срещана, но хората, които са осезателно чувствителни към цветния прашец, може да страдат от алергичен орален синдром. Симптомите на това състояние може да са следнитет: сърбеж в гърлото, в устата, подуване на езика, устните, езика, ушите и гърлото. Динята съдържа още и така наречените FODMAP в състава си - късоверижни въглехидрати, които организмът на някои хора не може да усвоява. Те са в състояние да предизвикат проблеми като газове, подуване на корема, диария, стомашни спазми и запек. Пациентите с висока чувствителност към FODMAP – късоверижните въглехидрати (олигозахариди, дизахариди, монозахариди), които пациенти имат диагноза със синдром на чувствителни черва, би трябвало да избягват консумацията на диня.

Внимание! Тази статия е само информативна. Консултирайте се с лекар!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес