Хората, които имат чувствителен стомах, склонен към неразположения като възпаление, ерозия или инфекция на стомашната лигавица, трябва да избягват консумацията на храни, способни допълнително да го раздразнят.
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Още: На колко години се появяват първите бръчки по лицето?
Своето мнение споделя диетоложката д-р Патрисия Лейте.
Вредна ли е динята за хора с гастрит?
Отговорът на този въпрос определено е отрицателен. Основанието за това е, че пациентите с гастритна диагноза е желателно да консумират много плодове и варени зеленчуци с ниска киселинност. Динята несъмнено е един такъв плод, заедно с други, като банани и круши. При това, служи за източник на витамин С, който представлява антиоксидантно вещество и потиска прекомерния растеж на бактерията Helicobater pylori, известна като една от причините за гастрит.
Още: Лекар: За колко време минава упоритата кашлица?
Още: Лош дъх и възпалено гърло: Най - необичайните симптоми на сезонна алергия
В допълнение към бактерията, спомената по-горе, гастритът може да бъде провокиран от паразити, вируси, обратен поток на жлъчката в стомаха, гъбички, прием на стероиди, стрес, консумиране на пикантни храни, злоупотреба с лекарства и алкохолни напитки, употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чай от глухарче: За какво помага и как е правилно да се пие
Яжте това, за да облекчите ГАСТРИТА
В случаите с гастрит отслабва лигавицата, която предпазва стената на стомаха – тогава неговите храносмилателни сокове в крайна сметка увреждат стомашната стена.
Състоянието може да се прояви в остра форма – тя трае кратък период от време, или пък в хроничен вариант – чието времетраене е месеци или даже години. Сред неговите симптоми са следните: повръщане, гадене, усещане за пълнота в горната част на корема (най-вече след хранене), влошено храносмилане, тъмни изпражнения; повръщането може да е с кръв или вещества, подобни на утайка от кафе.
Още: Трик и 10+ идеи срещу високо кръвно - ето КОЕ помага най-добре
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги поставим на мястото им с хитри идеи?
Независимо от това, тъй като гастритът не води до забележими симптоми за всички хора, си заслужава да получите навика за редовен преглед при доверен лекар. Така за него е по-лесно да установи заболяването, дори без да се оплаквате от симптомите, сочещи гастрит. След като бъде установена диагнозата, важно е да следвате указанията на лекаря относно лечението, спрямо промените в диетата, използването на лекарства и други начини за лекуване.
Храни, които са в състояние да навредят на чувствителния стомах, са следните: кафе, кофеинови напитки, зелен чай, чай от мента, черен чай, алкохолни напитки, люти храни, червен пипер, чер пипер, високомаслени млечни продукти, домати и продукти от тях - доматен сос, доматено пюре, кетчуп и доматен сок, чесън, лук, портокали, грейпфрути, смокини, сушени плодове, сушени колбаси, пържени храни, горещ шоколад, синапено семе, краве масло, пикантни или силно подправени сирена, индийско орехче; тлъсти меса, богати на мазнини и силно подправени, като салами, колбаси, кренвирши, шунка и бекон.
Диета при гастрит - основни правила
Не всички храни влияят по един и същи начин на болния от гастрит. Затова след преглед при лекар е нужно специалистът да определи кои са по-рискови и да адаптира менюто на пациента така, че да не влошава лечението или да не влошава състоянието му.
Алергията към динята е рядко срещана, но хората, които са осезателно чувствителни към цветния прашец, може да страдат от алергичен орален синдром. Симптомите на това състояние може да са следнитет: сърбеж в гърлото, в устата, подуване на езика, устните, езика, ушите и гърлото. Динята съдържа още и така наречените FODMAP в състава си - късоверижни въглехидрати, които организмът на някои хора не може да усвоява. Те са в състояние да предизвикат проблеми като газове, подуване на корема, диария, стомашни спазми и запек. Пациентите с висока чувствителност към FODMAP – късоверижните въглехидрати (олигозахариди, дизахариди, монозахариди), които пациенти имат диагноза със синдром на чувствителни черва, би трябвало да избягват консумацията на диня.
Внимание! Тази статия е само информативна. Консултирайте се с лекар!