Микроскопичният паразит, въпреки размера си, може да причини сериозна вреда на здравето.
Какво представлява акарът на миглите и как се предава
Миглоносният акар, известен още като демодекс, е невидим с просто око микроорганизъм, който при многократно увеличение наподобява червей. Паразитът се движи бързо, тъй като има четири чифта крака и удължено, полупрозрачно тяло, състоящо се от две части.
Можете да се заразите с този акар чрез:
· лошо обработено спално бельо (във влак или хотел);
· козметика на други хора. Опасна е не само спиралата, но и всякакви продукти за лице, включително кремове.
· нестерилни инструменти в салон за красота, например по време на удължаване на мигли.
Ако изискванията за стерилност са нарушени, тогава акарите започват да се размножават бързо и да "пътуват" от един човек на друг. Развива се заболяването демодикоза.
Симптоми
Когато кожата на клепачите е увредена от опасните паразити, започва възпалителна реакция.
Това е телеангиектазия на кожата на клепачите, сухота, парене в областта на ресничките. Развива се синдром на сухото око, фотофобия, усещане за чуждо тяло или пясък, лакримация.
Освен това, се появяват:
· залепване на миглите сутрин,
· бърза зрителна умора,
· жълтеникава слуз в очите.
Симптомите се влошават, като правило, сутрин, както и след водни процедури, посещение на баня или сауна и излагане на открито слънце.
Най-важният фактор, на който трябва да се обърне внимание, е точното наличие на тези симптоми. Ако не са, тогава, съответно, няма от какво да се притеснявате.
Как да се отървем от акарите на миглите
Когато се появи такова заболяване, най-важното е да не отлагате посещението при лекар, тъй като демодекозата е заразна патология. Самолечението няма да помогне, а само ще навреди. Могат да се развият сериозни проблеми със зрителната функция.
Самолечението е изпълнено с усложнения. По-специално, това може да доведе до образуването на всички видове ерозии, блефарит, конюнктивит със или без изтечение от очите. Освен това отбелязваме и такова състояние като помътняване на ириса.
Как да се предпазите от акари по миглите
Най-добрата защита и предотвратяване на появата на паразит върху миглите, включително удължените, е ежедневната хигиена и компетентната грижа след процедурата.
Последващата домашна грижа ще бъде качествено почистване на кожата на клепачите и миглите. Това е необходимо, за да ги измиете добре. Вашата задача е да ги почиствате старателно сутрин и вечер, за да премахнете ексфолиращите кожни клетки, които могат да се наслоят една върху друга при нанасяне на лепило.
За почистване ще ви трябва специална четка за мигли и мека пяна за очи. Преди процедурата трябва да извършите малка „подготовка“ на инструмента за красота.
„Препоръчвам да миете тези четки преди всяка употреба. Това се прави много лесно и бързо. Просто ги почиствате със сапун, оставяте им време да изсъхнат и след това срешете миглите си ”, посъветва дерматологът.
След като нанесете пяната върху удължените мигли, трябва внимателно да ги срешете и изплакнете с вода.
Източник: WebMD