Здравословната диета включва листни зеленчуци, бобови растения, ядки, зехтин, горски плодове и риба.
Още: Качамак - как влияе на холестерола и полезен ли е за сърцето
Още: Кардиолог: Пържете с това олио, сваля холестерола и пази кръвоносните съдове
"Консумацията на риба е част от добре известната, прочута и международно приета традиционна средиземноморска диета. Няколко наблюдателни проучвания показват, че тази диета е свързана с по-ниска смъртност", казва кардиологът Мустали Дохадвала.
Най-полезната риба за сърцето
"Твърди се, че има една риба, която се откроява преди всичко по отношение на ползите си за здравето на сърцето. Кардиолозите почти единодушно са заявили, че това е сьомга поради високото съдържание на омега-3 мастни киселини", казва специалистът.
Може ли да се яде риба при подагра?
Още: Лекар: Бира - как влияе на кръвната захар и подходяща ли е при диабет
Още: Лешников или сусамов тахан - кой е по-полезен за сърцето и холестерола
Според кардиолога Брадли Сървър е доказано, че тези мастни киселини понижават нивата на триглицеридите, намаляват възпалението на съдовете и намаляват риска от аритмии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-полезното сирене?
Още: Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Д-р Дохадвала добавя, че яденето на риба четири пъти седмично или повече може да намали честотата на остър миокарден инфаркт.
„Дори яденето на две порции на седмица може да намали честотата на големи сърдечно-съдови събития и смъртността сред хората със сърдечно-съдови заболявания“, казва д-р Дохадвала.
Кардиологът Мери Грийн препоръчва избора на уловена дива сьомга пред сьомга, отглеждана в развъдници. По правило първата риба е по-малко мазна.
Още: Как е правилно да се пие вода за отслабване?
Още: Защо през зимата ТРЯБВА да ядете повече банани?
Червената риба се препоръчва да се консумира за предотвратяване на деменция, различни когнитивни заболявания, както и по време на лечение на депресия. Има не само противовъзпалителен, но и седативен ефект. Тя съдържа много витамин D.
Дефицитът на този микроелемент може да доведе до множествена склероза, артрит, сърдечни заболявания и дори може да причини рак. Затова е важно да приемате достатъчно храни, богати на витамин D.
Омега-3 мастни киселини, витамин D, калцият в сьомгата укрепват костите и предотвратяват развитието на остеопороза. Тези вещества се намират в огромни количества не само в рибата, но и в рибеното масло.
Червената риба подобрява паметта, стимулира мозъчната дейност. Редовната консумация на омега-3 мастни киселини намалява риска от развитие на деменция, предотвратява болестта на Алцхаймер и премахва симптомите на болестта на Паркинсон.
Рибата и рибеното масло са полезни по време на бременност: защитават мозъка на бебето и спомагат за правилното формиране на нервната система.
Яденето на сьомга намалява риска от хипертония, атеросклероза и инсулт. Сьомгата помага за нормализиране на баланса на омега-3 и омега-6 мастни киселини. Когато те са дисбалансирани, когато съдържанието на омега-6 е по-високо, рискът от развитие на сърдечни заболявания се увеличава.
Лекар: Не сьомгата, а тази риба е най-добра за мозъка и паметта
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!