Канелата придава пикантност на сладките и е страхотна добавка към кафето. Тя е една от онези подправки, които могат да се консумират на всяко хранене и да се добавят към различни ястия. Но нейните ползите не се изчерпват единствено до аромата и вкусовите качества, които притежава.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Как канелата влияе на червата?
Канелата не съдържа много хранителни вещества, освен калций, калий и бета-каротин, но тя притежава естествени антимикробни свойства, които могат да ви предпазят от различни бактерии, гъбички и дрожди.
Според проучване от 2023 г. в списание Food & Function, канеленият екстракт може да помогне за облекчаване на диарията. Изследователите са създали капсули с воден екстракт от подправката, които са били направени от клоните на Cinnamomum cassia (китайска канела). В продължение на осем седмици една група хора с диария са приемали канелени капсули, което е довело до високи нива на изомаслена киселина в тялото, което е полезно за микробиома на червата.
Канела в градината - ето как я използват опитните градинари
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Учените също така са установили, че групата с канела има повече разнообразни чревни бактерии и по-голям брой бактерии, които са свързани с по-добро храносмилане и здраве на червата.
Други ползи за здравето от канелата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Отбелязва се, че етеричното масло от канела, която се състои главно от канелен малдехид, може да спре растежа на много бактерии, включително Staphylococcus aureus, както и гъбички като Candida и плесени. Дори когато подправката се усвоява, нейните биоактивни съединения, като канелена киселина, продължават да поддържат антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти в тялото, според статия от 2023 г. в списание Foods.
На свой ред, статия от 2014 г. в Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine предполага, че метаболитите на канелата и съединенията, изолирани от нея, могат да помогнат за защитата на мозъка от увреждане и да подобрят симптомите на заболявания като болестта на Паркинсон и болестта на Алцхаймер.
"Полифенолите, съдържащи се в канелата, намаляват нивата на кръвната глюкоза и холестерола в проучвания върху животни. Екстрактът от канела може да подобри секрецията на инсулин и да предпази панкреаса от оксидативен стрес и възпаление", се добавя още в материала.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Мед и канела за отслабване - класически метод за борба с излишните килограми
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!