Спането по корем е много по-лошо в сравнение с други позиции на сън. Според руския лекар д-р Галина Аксенова не се препоръчва да лежите по корем повече от час, но е по-добре да намалите времето за почивка в това положение до 20 минути. Тази позиция не е естествена за човек. Спането по корем може да доведе до редица неприятни последици. По-специално мускулите са подложени на голямо напрежение и не е необичайно тези, които спят по този начин, да се събудят с усещане за напрежение и изтръпване.
Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме
Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете
Спане по корем - защо е вредно
Продължителното лежане по корем може да бъде вредно за раменете, врата, гърба, здравето на червата, дишането и общото благосъстояние. Лежането по корем променя нормалните извивки на гръбначния стълб. С течение на времето този повтарящ се стрес може да причини проблеми, различни от болка.
5 часа сън на нощ - лекар разкри какво се случва с тялото
Спането по корем причинява болки в долната част на гърба. Според хиропрактика Андрю Банг, тази област се натоварва през деня и сънят е един от най-важните моменти, когато можете да я отпуснете.
Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи
Още: Удрят ли ни магнитни бури тази седмица? Разберете как да проверявате за тях и защо ви мъчат
„Лежането по корем не дава възможност на тези мускули да си починат и да се възстановят“, обяснява специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
"Освен това, в тази поза за сън вие не поддържате неутрална позиция на гръбнака, вместо това го карате да се извива неестествено през 7-9 часа сън. Това може да натовари други мускули в тялото ви", казва д-р Аксенова.
"Обръщането на главата настрани, за да избегнете задушаване, е естествено, когато спите по корем. И може да не мислите много за това, но всъщност това натоварва много мускулите на врата ви. Ако имате навика да вдигате ръцете си нагоре или да ги пъхате под възглавницата си, когато спите по корем, вие също натоварвате повече мускулите на раменете си. Що се отнася до избора на различна поза за сън, най-добре е да се научите да се обръщате по гръб или настрани", съветва д-р Аксенова.
"Ако лежите по корем, най-вероятно лежите върху основния дихателен мускул, диафрагмата, което ви пречи да си поемете пълно дъх. Диафрагмата е разположена между гръдния кош и коремната кухина. Изследванията свързват диафрагменото дишане както с физическа, така и с психическа релаксация. Тази техника често се използва в йога и медитация. Диафрагменото дишане включва поемане на бавни, дълбоки вдишвания, които свиват диафрагмата и разширяват корема, всяко последвано от дълго издишване", казва още специалистът.
Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето
Още: Безопасно ли е да се готви със зехтин?
"Проучване от 2014 г. установи, че позата влияе върху това колко добре можем да използваме нашите дихателни мускули. Поемането на плитки вдишвания може да увеличи тревожността или стреса. Комбинирайте накъсаното дишане с имейли до късно вечерта и ще видите как лежането по корем може да ви направи по-раздразнени от обикновено", казва още д-р Аксенова.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!