Карфиолът има хранителна стойност, но има няколко недостатъка, които е важно всеки да знае. Като цяло това е чудесен зеленчук, който да добавите към вашата диета. Той е богат на фибри , които са важни за цялостното здраве и могат да ви помогнат да отслабнете. Фибрите помагат за намаляване на риска от диабет и сърдечни заболявания.
Още: Лекар: Тези 7 заболявания се влошават най-често след празниците
Още: Лекар: Това са първите симптоми на висока пикочна киселина и подагра
Ползи и вреди от този зеленчук
Кръстоцветният зеленчук помага за изхвърлянето на токсините и има противовъзпалителен ефект. Консумацията му също така спомага за добрия сън и подобрява концентрацията и паметта.
Благодарение на тази съставка панираният карфиол е върхът
Зеленчукът се състои от цели 92% вода. Не само ще получите хранителни вещества, но и ще хидратирате тялото си, консумирайки го. Също така той съдържа витамини С, Е и К, както и фолиева киселина.
Още: Здравен съвет за деня, 4 януари: Лекар: Това е най-доброто сирене за имунитета, яжте го всеки ден
Още: Лекар: Яжте го всеки ден, този плод е най-полезен за червата, здравен съвет за деня, 4 януари
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как влияе студът на кръвната захар и опасен ли е за хора с диабет
Още: Чесън и още хитрини. Високото кръвно ще си отиде с тези велики рецепти
Този кръстоцветен зеленчук е важен източник на витамин С (100 гр продукт съдържа дневната норма на аскорбинова киселина), витамин К, който влияе върху съсирването на кръвта и плътността на костите, а също така съдържа витамини от група В (В1, В2, РР, фолиева киселина). Витамин С е мощен антиоксидант, предпазва от възпаления, укрепва имунната система и подпомага усвояването на желязото. Витамините от група В са необходими за метаболизма (предимно протеини и мазнини), както и за нормалното функциониране на нервната и мускулната система. Минералният състав на зеленчука е представен от калий (необходим за работата на мускулите, включително сърдечния мускул, нервната система и за секрецията на хормони), калций и магнезий.
Но зеленчукът има известен недостатък. Не се усвоява много добре в тънките черва и след това може да причини подуване на корема и газове. Той е с високо съдържание на витамин К , което може да бъде проблем, ако приемате определени лекарства, особено тези, които разреждат кръвта. Витамин К в състава му помага за съсирването на кръвта, така че когато приемате разредители на кръвта, е важно да поддържате постоянно ниво на витамин К, за да не нарушите баланса на кръвта. Витамин К и разредителите на кръвта всъщност са врагове и работят един срещу друг.
Карфиолът не се препоръчва при обостряне на заболявания, свързани с висока киселинност на стомаха, например пептична язва, както и при остри възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт и хронични възпалителни заболявания на червата в обострения стадий. Хората със синдром на раздразнените черва също трябва да бъдат внимателни, тъй като зеленчукът може да увеличи чревните спазми и подуването на корема, според изданието The Health Site.
Още: Магнитни бури - симптоми, полезни трикове, дребни хитрини, безценни съвети
Още: Хемороиди: Защо се появяват и как да ги лекувате?
Още: Най-вкусният и хрупкав паниран карфиол за 15 минути
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.