Захарта присъства ежедневно в менюто ни. Установено е, че средностатистическият американец консумира ежедневно по 32 чаени лъжички от "бялата отрова", както наричат захарта. Приемаме я под формата на бонбони, сладолед и други десерти. Но най-тревожна е тенденцията не с добавената захар, а с тази, която дори не предполагаме, че консумираме.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Когато говорят за „добавена захар“, здравните експерти нямат предвид сладките храни, а съставките, които се използват в храните, за да осигурят допълнителна сладост и калории - от царевичен сироп до по-здравословните алтернативи като агаве, сироп от фурми, захарна тръстика и мед. Всички те се се считат за добавени захари. В това понятие не се включват естествено срещащите се захари като фруктозата в плодовете, която приемаме едновременно с фибрите в тях. Последните забавят преработката на захарта и предотвратяват скока на инсулина, който води до увреждане на черния дроб.
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ТЯЛОТО НИ, АКО ЯДЕМ ПО 3 ФУРМИ НА ДЕН
Ако все още не се чувствате достатъчно мотивирани да се откажете от добавената захар, запознайте се с вредата, която тя нанася върху организма.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
1. Натрупване на мазнини в коремната област
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
В рамките на 24 часа след консумация на захар, драматично се увеличават нивата на триглицеридите в кръвта. Това са мастни отлагания, които се синтезират от черния дроб и са от съществено значение за изграждането и възстановяването на тъканите в тялото. Но при консумацията на захар, черният дроб реагира, произвеждайки повече триглицериди. Това е сигнал за тялото, че трябва да съхрани повече мазнини в областта на корема.
2. Забавяне на физическата активност
Има много начини, по които добавената захар може да ви накара да наддадете на тегло, но най-странният ефект от нейната консумация се изразява в забавяне на физическа активност. Неслучайно, когато ни се хапва повече сладко, сме по-склонни да пропуснем тренировката във фитнеса.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
3. Увеличава риска от диабет
Добавената захар е фактор номер едно за повишаване на риска от диабет. Изследователите от клиниката Майо са категорични, че дори намаляване на количеството консумирана захарта може да доведе до намален брой смъртни случаи от диабет по целия свят.
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ТЯЛОТО НИ, АКО ЯДЕМ ТИКВА ВСЕКИ ДЕН
4. Отключва депресии
„Намалете фруктозата в диетата си, ако искате да защитите мозъка си“, категоричен е проф. Фернандо Гомес-Пинила от Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
В по-ранно проучване изследователите установяват, че комбинация от захар и мазнини всъщност може да промени мозъчната химия, което се свързва и с повишен риск от развитие на Алцхаймер и депресия.
5. Увеличава риска от сърдечни заболявания и свързаната с тях смъртност
Хората, които консумират захар 25% повече от другите, са с два пъти по-висока склонност за фатален изход в резултат от сърдечни заболявания, отколкото тези, които консумират по-малко захар. Това сочи проучване на Journal of American Medical Association. Един от десет души попада в тази категория.
6. Повишава кръвното налягане
Само няколко седмици на диета с високо съдържание на захар са достатъчни както за повишаване на систолното, така и на диастолното кръвно налягане.
Това се свързва и с по-високи нива на инсулин, които от своя страна активират симпатиковата нервна система и водят до повишено кръвно налягане. Друг нежелан ефект е свързан с натрупването на натрий и калций в клетката, което води до вазоконстрикция и хипертония.
7. Преждевременно стареене на кожата и кожни проблеми
Кожата има собствена поддържаща система под формата на колаген и еластин - две съединения, които я поддържат стегната и пълна. Но при повишените нива на глюкоза и фруктоза в кръвта, те се свързват с аминокиселините в колагена и еластина, произвеждайки крайни продукти за усъвършенстване на гликирането или „AGEs“.
Това уврежда тези две критични съединения и затруднява организма да ги възстанови. Този процес се ускорява от ултравиолетова светлина. С други думи, яденето на много захар край басейна е най-лошото нещо, което можете да направите за кожата си.