Много хора се оплакват от постоянна умора и понякога не е достатъчно да спят 8 часа, а трябва да се коригира и храненето, за да се премахне проблема.
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар
Хроничната умора не настъпва веднага, а постепенно, ден след ден и не е лесно да се определи как е започнало всичко.
Основните причини за постоянна умора:
· Възпалителни процеси в тялото (например тонзилит, артрит, колит, кариес и други).
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Как влияе свинското месо на пикочната киселина
· Постоянен стрес, причиняващ изтощение на надбъбречните жлези поради редовно недоспиване или нервно пренапрежение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Червено цвекло: Как влияе на кръвната захар и полезно ли е за диабетици
· Автоимунни заболявания, които водят до нарушаване на щитовидната жлеза.
· Дефицит на йод, цинк, витамин D.
· Дългосрочно лечение.
Най-често хроничната умора се провокира от възпаление, поради което съдовете изтъняват и броят на клетките на имунната защита, съдържащи антитела, които действат върху клетките с патогена, намалява. Ако възпалителният процес не се лекува, тогава клетките на патогена се разпространяват в тялото, достигайки дори до мозъка.
Специфични клетки на мозъка са астроцити, те се възбуждат по същия начин като имунните клетки, но нямат изход и следователно спират системата за почистване на мозъка от токсични метаболитни продукти. В мозъка протичат много сложни молекулярни процеси, основните от които са:
1. Епигенетична промяна в протеиновите функции.
Епигенетиката се отнася до няколко фактора на околната среда (сън, диета, тренировки), които оказват въздействие върху функционирането на гените. А гените са не само носители на наследствена информация, но и "изграждат" целия организъм. Ако гените са постоянно стресирани, тогава е малко вероятно да се поддържа здравето . Ето защо, при най-малкото съмнение за възпаление е необходимо да се намали максимално действието на агресията от околната среда;
2. Митохондриална дисфункция.
Митохондриите се наричат органели на клетките, благодарение на които тялото прави енергията. Те са особено чувствителни към околната среда и ако нещата не вървят по план, електроните, които ги носят, намалява и ние усещаме умората. И ако пробвате да решите проблема с кофеин и психостимуланти, тогава не бива да се учудвате, че се чувствате като зеленчук.
Хроничното възпаление причинява не само чувство на умора, но и допринася за развитието на атеросклероза. Всеки ден избираме дали да ядем сладки/мазни храни или не, да спим или да работим през нощта, да ходим на фитнес или да пропуснем тренировките. Изборът, който направим, ще определи нашето състояние и здраве като цяло.