Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е нормалното кръвно според възрастта?

05 август 2024, 13:36 часа

Възрастови норми за кръвно налягане

Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?

Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето

Нивата на кръвното налягане могат да се променят през целия живот. Понякога това се дължи на преместване на човек в друг регион: тялото се адаптира към новите външни условия, така че налягането може да намалее или да се повиши. Но, все пак, в повечето случаи промените в кръвното налягане се влияят от възрастта.

Д-р Драузио Варела обяснява тези процеси тук. 

С възрастта стените на кръвоносните съдове стават по-малко еластични и вътрешното им пространство намалява поради различни отлагания и „плаки“. Устойчивостта на съдовете отслабва и кръвта разтяга стените им по-силно.

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Специалистите обаче съветват да не се набляга прекалено на фактора „възраст“ при измерването на кръвното. При здрав човек е допустимо повишаване на кръвното налягане с възрастта с 10-15 mmHg. Средните норми на кръвното налягане, свързани с възрастта, при младите мъже са малко по-високи, отколкото при жените, което се обяснява с по-голямата мускулна маса. Въпреки това, с възрастта процентите и за двата пола стават приблизително еднакви.

Високо кръвно и домашна медицина - 10+ спешни хитрости

Например при мъже на възраст между 20 и 30 години за условно „стандартно“ може да се приеме кръвно 126/79 mmHg, а при жените на същата възраст – 120/75 mmHg.

Но вече при мъже между 60 и 70 години за нормално може да се смята кръвно 145/82, а при жени на тази възраст – 159/85.

Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото

Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете

Лекарите препоръчват редовното измерване и следене на кръвното налягане да започне от 30-годишна възраст, а от 40 години и нагоре това да стане ежедневна процедура.

Измерване на кръвното налягане

Съвременните уреди за измерване на налягането са механични или електронни. При използване на механичен манометър е необходим фонендоскоп, с който можете да чуете началото и края на систолата (свиването на сърцето) и диастолата (отпускането).

Кръвното налягане се измерва в седнало или легнало положение. За да бъдат показанията точни, манометърът трябва да е на нивото на сърцето на човека, а маншетът на около 2 см над лакътя. Въздухът се напомпва в маншета, причинява натиск върху кръвоносните съдове и изчезване на пулса, след което бавно се освобождава. Точката, в която се появяват ясно видими удари на пулса, се отбелязва като индикатор за горно налягане, а точката, в която тези удари изчезват - индикатор за по-ниско.

Електронният манометър работи без фонендоскоп; в този случай индикаторите за горно и долно налягане, както и пулсът, се записват автоматично и се показват на екрана.

Наличието на съвременни апарати за измерване на кръвното налягане и лекотата на работа с тях позволяват на всеки редовно да следи този важен жизнен показател на собствения си организъм и да вземе своевременни мерки, ако възникне такава необходимост.

Високо кръвно? Ето какво можем да направим срещу това

Организмът е много чувствителен към повишаване на налягането. Ако кръвта постоянно се изпомпва с по-високо налягане, различни органи ще страдат. В екстремни ситуации, когато настъпи внезапно повишаване на налягането, системата може да се срине и да причини внезапна смърт.

Когато сърцето се свива (систола), за да изхвърли кръвта от вътрешността си, налягането в артериите достига максималната си стойност: това е систолично налягане. Когато мускулите ви се отпуснат (диастола), за да позволят на кръвта да се върне, налягането пада до минимални стойности: това е диастоличното налягане.

Кръвното налягане не е постоянно през целия ден. В покой или сън, с отпуснати съдове, има тенденция да спада. Щом правим физическо усилие, възбудени сме, нервни или сме подложени на стрес - се повишава.

Когато го измерваме, е необходимо да се избегне така нареченият „синдром на бялата престилка“ - с други думи, самото присъствие на лекаря и болничната среда причиняват на болния стрес и напрежение и той „вдига кръвното“.

Внимание! Статията е само за информация. Предпазвайте се от самолекуване и винаги се допитвайте до медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес