Какво е ускорен метаболизъм в организма
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Метаболизмът се отнася до всички химични и физиологични процеси, които протичат в човешкото тяло. В резултат на това настъпва разграждането на веществата и се произвежда енергия.
Видове метаболизъм
Този процес се състои от два вида:
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
1. Основен - възниква непрекъснато, докато човек е в покой;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
2. Допълнителен - възниква, когато тялото се поддаде на някаква физическа активност (спорт, почистване, ходене, колоездене и др.).
Как протича този процес?
Метаболизмът става на няколко етапа: Храната навлиза в човешкото тяло. Повлиява се от ензими. Поради това се разгражда на по-малки компоненти (протеини, мазнини, въглехидрати). Получените хранителни вещества се абсорбират в кръвта и започват да циркулират в тялото. През това време се разлагат до крайни продукти. Това гарантира освобождаването на жизнена енергия. Тялото работи безпроблемно, има достатъчно сили за всички планирани функции и дейности. Страничните продукти се отделят заедно с изпражненията и урината. Малко количество се отделя, чрез пот и дишане.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Признаци на бърз метаболизъм
Желателно е скоростта на метаболизма да съответства на нормата. Ако тези показатели са високи или ниски, това заплашва със здравословни проблеми.
Как можете да разберете, че имате висок метаболизъм?
Прекомерна, болезнена слабост, дори при достатъчно или засилено хранене. Постоянно чувство на глад. Невъзможност да се яде редовна порция храна. Проблеми с наддаване на мускулна маса и наддаване на тегло.
Често метаболизмът е бърз поради наследствен фактор, генетична предразположеност или заболяване на щитовидната жлеза. За мнозина тя започва да работи по-бързо в условия на силен стрес или емоционално пренапрежение. Също така, тази ситуация се наблюдава при страстните пушачи.
Как да ускорим метаболизма?
Често въпросът за ускоряване на метаболизма се задава от хора склонни към наднормено тегло или с такова. Ако засилите метаболизма, може да отслабнете по-бързо.
Как да забързаме метаболизма?
Яжте 5-6 пъти на ден на малки порции. Дори и с голямо количество подкожни мазнини, не бива да се измъчвате със строги диети, гладни дни и гладуване. Не се отказвайте напълно от храни, които съдържат здравословни мазнини. Те включват естествени растителни масла, авокадо, мазна морска риба, ядки.
Липсата на достатъчно сън блокира метаболизма, така че е важно да спите достатъчно. Водата помага за подобряване на метаболитните процеси, затова е добре да пиете поне 1,5 литра чиста вода на ден без сладки или ароматни добавки. Полезно е към напитката да добавите резенчета лимон, краставица или корен от джинджифил. Това прави напитката още по-полезна и приятна на вкус, ако изведнъж ви е писнало да пиете обикновена вода.
Яжте храни с високо съдържание на йод. Той активира щитовидната жлеза и ускорява метаболизма. Много йод в салати от водорасли, морска риба, яйца, царевица, морски дарове. Уверете се, че имате достатъчно протеин в диетата си.
Не пропускайте закуската. Въведете цитрусови плодове в диетата, те допринасят за повишаване на метаболизма. Яжте храни, които съдържат омега-3 мастни киселини.
Заключение:
Метаболизмът трябва да се поддържа нормален. Твърде бързият метаболизъм заплашва да изчерпи тялото. Бавният метаболизъм води до пълнота, наднормено тегло и намаляване на мускулната маса.