Черният дроб е основният „чистач“ в нашето тяло. Той филтрира всички токсини, които попадат в него. Диетата пряко влияе върху здравето на човека и чернодробната функция. Изданието The Health Site посочва топ 10 на най-добрите продукти за пречистване на този орган. Те включват:
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
- зелен чай
- кореноплодни зеленчуци - моркови и цвекло
- грейпфрут
- портокал
- лимон
- лук и чесън
- куркума
- шипки
- орех
- зелени подправки
- ябълка
Топ 10 на храните за пречистване на черния дроб
Първият продукт е познат на всички любители на топлите напитки – зеленият чай. Той съдържа изобилие от антиоксиданти. С тяхна помощ чаят освобождава тялото от токсини и метаболитни продукти, което ви позволява да ускорите изгарянето на мастните натрупвания.
Плодовете, които могат да навредят на черния дроб, ако сте над 45 години
Второ място в списъка заемат цяла група зеленчуци - кореноплодни. Най-полезни и популярни в нашата диета са морковите и цвеклото. Консумацията им насища тялото си с фибри, флавоноиди и бета-каротин, което подобрява процеса на храносмилане.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
В допълнение, тези кореноплодни зеленчуци помагат за премахване на остатъци от гнилостни процеси и метаболитни продукти, а също така съдействат и за пречистване от отрови.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Третият продукт, който попада в този списък, е грейпфрут. Този представител на цитрусовите плодове се използват както за прочистване на чернодробната тъкан, така и за пречистване на кръвта.
Плодовете на портокала съдържат нарингенин и впечатляващо количество различни органични киселини, които помагат за стимулиране на метаболизма на глюкозата и също така за унищожаване на мастните натрупвания.
Четвърти в списъка са лимоните, които съдържат големи количества витамин С. Изпивайки 2-3 чаши чиста вода, с добавка на лимонов сок, тялото ще може по-добре да се справи със съществуващите токсини, както и да предотврати появата на нови. В допълнение, има мнение, че тези цитрусови плодове помагат за предотвратяване на злокачествени новообразувания.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Номер пет в списъка са лук и чесън. Миризмата на тези зеленчуци, както и техният остър вкус, се дължат на веществото алицин. Алицинът подобрява работата на човешкия черен дроб, а също така потиска интоксикационните процеси и патогенните бактерии.
Шеста в списъка е куркумата заради съдържанието на куркумин в нея. Това вещество се използва широко в производството на лекарства за различни отрасли на медицината, включително в борбата с рака.
Под номер 7 в списъка са шипките, чиито плодове съдържат: магнезий, желязо, етерични масла, аскорбинова киселина, фитонциди, както и различни захари. Плодовете на шипката са едно от най-ефективните лечебни средства в борбата с различни възпаления, анемия, сърдечно-съдови заболявания, недостиг на витамини и нервни разстройства.
Осми в списъка с прочистващи храни е орехът, който съдържа глутатион. Това вещество може да неутрализира голям брой отрови и токсини. Но трябва да вземете предвид, че ядките са доста висококалоричен и питателен продукт. Поради това не се препоръчва да се използва за хора със сериозни нарушения в стомашно-чревния тракт.
Номер девет са зелените подправки. Те съдържат голямо количество макро- и микроелементи, както и така необходимия витамин С. Редовното им включване в диетата ще подобри работата на стомашно-чревния тракт, ще нормализира водно-солевия баланс и ще укрепи имунната система.
Ябълката е под номер 10 в списъка. Този полезен плод сваля холестерола, набавя фибри на тялото, пречиства червата и помага за отслабване.
Това е най-важният навик за здравето на черния дроб
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!