Как да се храните, за да поддържате здравето на щитовидната жлеза, намалявайки риска от развитие на заболявания като хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм? Това е един от най-често задаваните въпроси от пациентите към ендокринолозите.
Дина Адимоолам, доктор по медицина, ендокринолог, дава някои съвети за това какви храни да включите в диетата си, за да помогнете на щитовидната си жлеза.
Щитовидната жлеза е единственият орган в нашето тяло, който произвежда хормони. Те играят ключова роля за поддържането на нормалното функциониране на всички органи в тялото ни – от сърдечната дейност до дефекацията, напомня лекарят.
Какъв пулс издава заболяване на щитовидната жлеза
Когато нашата щитовидна жлеза не функционира правилно, това може да доведе до намаляване или увеличаване на производството на хормони на щитовидната жлеза.
Храни за здравето на щитовидната жлеза
На първо място, това са продукти с високо съдържание на селен, омега-3 мастни киселини, витамин D, антиоксиданти и цинк. Добавянето на тези хранителни вещества към вашата диета може да намали възпалението и да насърчи производството на хормони от жлезата.
Бразилските орехи са мощен източник на селен – една ядка на ден е достатъчна. Също така е важно да ядете риба (риба тон, камбала, сардини и др.), гъби, сирене, боб и леща, както и миди.
Омега-3 мастни киселини се намират в мазни риби като скумрия и сьомга. Черен дроб на треска, ленени семена, семена от чиа, орехи, соя също ще помогнат.
Един от най-добрите източници на антиоксиданти са горските плодове: боровинки, ягоди, малини, касис, годжи бери. Тъмният шоколад, някои билки и подправки (карамфил, риган, шафран), орехи и пекан също трябва да се консумират умерено.
Много цинк се съдържа в стриди, говеждо, пуешко, свинско, леща, овесени ядки и тиквени семки.
При хипотиреоидизъм е важно да се избягват преработени храни, които съдържат консерванти, изкуствени хранителни оцветители и аромати.
Какво е хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм
Здравословното и балансирано хранене е ключът към здравословното функциониране на коментираната жлеза
Хипотиреоидизмът е медицинско състояние, при което тялото не произвежда достатъчно тиреоидни хормони. Повечето хора с проблеми с щитовидната жлеза имат хипотиреоидизъм, а не хипертиреоидизъм.
Симптомите на хипотиреоидизъм включват:
- повишена умора
- чупливи нокти
- суха кожа
- депресия
- внезапно наддаване на тегло
Хипертиреоидизмът е състояние, при което тялото произвежда твърде много хормони на щитовидната жлеза поради свръхактивна щитовидна жлеза.
Симптомите на хипертиреоидизъм включват:
- ускорен сърдечен ритъм
- диария
- повишено изпотяване
- безпокойство
- затруднено заспиване
- внезапна загуба на тегло
Най-често хипертиреоидизмът се причинява от други заболявания, включително болест на Грейвс, токсична мултинодуларна гуша или токсичен аденом.
Ендокринолог: Това е най-добрата билка за щитовидната жлеза
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!