Редовното недоспиване повишава риска от инсулт при хора под 50-годишна възраст. Хората, които имат поне пет симптома на безсъние, са с над 50% по-висок риск за мозъка в сравнение с тези, които имат качествен сън.
Редица проучвания показват, че колкото повече симптоми на недоспиване има човек, толкова по-голяма е опасността от инсулт, особено за по-младите. Рискът остава е по-голям за по-възрастните хора с повече здравословни проблеми.
Кои са най-често срещаните симптоми на безсъние ?
• Сънливост през деня.
• Трудно съсредоточаване и фокусиране.
• Затруднено заспиване.
Лекар: Тези храни възстановяват по-бързо хората след инсулт
• Лоша координация.
• Събуждане по няколко пъти през нощта.
• Прекалено ранно ставане сутрин.
• Раздразнителност, безпокойство и депресивни мисли.„
• Перманентна умора.
Проучвания показват, че хората, които спят по-малко от 5 часа на нощ, са цели 3 пъти по-застрашени от инсулт, отколкото тези, които спят 7-8 часа.
Вредно ли е прекалено дългото спане ?
Ако сънят е повече от 9 часа, това може да увеличи риска от удар. Резултатите се запазват дори когато се отстранят други проблеми, причиняващи инсулт като тютюнопушене, липса на физическа активност, депресия и злоупотреба с алкохол.
Какво е сънна апнея ?
Това е състояние, при което хората спират да дишат за кратък период от време, докато спят. Това състояние е свързано с трикратно увеличение на риска от инсулт. Хъркането, което понякога е признак на нелекувана апнея, също е рисков фактор.
Вредна ли е кратката дрямка през деня ?
Оказва се, че дрямката през деня също увеличава вероятността от удар. Шансът хората, които са поспали повече от час следобед, да получат инсулт е с цели 88% по-голям в сравнение с тези, които не са. Дрямката, не по-дълга от 60 минути, не е свързана с повишен риск от инсулт.
Какви са причините човек да се буди през нощта?
Хората, които имат проблеми със съня и спят кратко, може да развият хипертония. Причината за това е, че лошият сън може да наруши естественото понижаване на кръвното налягане, докато човек спи. Има връзки между лошото качество на съня и заболявания като диабет, деменция и сърдечно-съдови проблеми.
Трябва ли да се приема мелатонин при проблеми със съня ?
Има хора, които приемат мелатонин под формата на хранителна добавка, за да се справят със симптомите на безсъние. Някои от тях обаче прекаляват с него. През последните няколко години се забелязва значително увеличение на мелатонин. Понякога той се свързва със замаяност, сънливост, главоболие, депресия, лека тревожност, стомашни спазми, гадене и др. Възможно е да си взаимодейства и с други лекарства, които се приемат и да доведе до появата на алергии. Мелатонинът се купува без рецепта и затова хората смятат, че е безопасна хранителна добавка. Всъщност това е хормон, който се произвежда от епифизата, намираща се дълбоко в мозъка, и се освобождава в кръвта, за да регулира циклите на съня на организма.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.