Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са причините за внезапната поява на бенки по тялото?

23 юли 2024, 08:45 часа

Бенките (невуси) се срещат често сред повечето хора - обикновено между 10 и 40 на човек. Те представляват концентрация на клетки, създаващи пигмент - меланоцити, които хората с по-светла кожа имат по-забележима склонност да развият.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

Д-р Елизавета Василиева разказва повече

Бенките рядко са повод за безпокойство. Тези, които имаме от дълго време, обикновено са доброкачествени. Но какво да кажем за бенките, които се появяват с възрастта? Трябва ли да се тревожим за новопоявила се бенка?

Видове бенки

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

1. Обикновена бенка

Обикновените бенки може да възникнат при раждането или по-късно в детството. Те са най-често върху кожни участъци, изложени на слънчеви лъчи.

Бенките от този тип обикновено имат гладка повърхност, ясни граници и кръгла, симетрична форма. Обикновените бенки са относително малки, с диаметър под 5 милиметра. Те рядко прерастват в рак. Въпреки това, хората с над 50 бенки действително рискуват повече да развият меланом (злокачествено образувание).

Как да разпознаем реално опасните бенки за нас?

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

2. Вродени бенки

Такива бенки или родилни петна се появяват още при раждането. Те варират значително по размер, а някои дори са много големи. Въпреки, че са обикновено доброкачествени, наличието на вродена бенка, особено много голяма, може леко да увеличи риска от развитие на меланом.

3. Нетипични бенки

Диспластичните невуси, както наричат атипичните бенки, може да се развият навсякъде по тялото и обикновено изглеждат по-големи от другите видове бенки. Цветът и текстурата варират и обикновено имат неправилни граници, сливащи се гладко с околната кожа. Те са в различни цветове, като розово, червено, кафяво и тъмнокафяво.

4. Шпиц-невус

Този рядък вид бенка е много подобен на меланом, но не е рак. Обикновено се развива при бели деца и юноши под 20 години. Понякога лекарите срещат трудности при разграничаването на шпиц-невус от меланом и могат да препоръчат отстраняването му като превантивна мярка.

Причини за поява на нови бенки по кожата

1. Генетика

Ако членовете на семейството ви имат много бенки, вие обикновено също ги имате. Хората с по-светла кожа или червена коса също са по-склонни да имат бенки, както и да ги развият по-късно.

Как да предотвратим появата на бенки по кожата?

2. Слънчеви лъчи

Излагането на слънце, като слънчеви бани на плажа, солариуми и слънчево изгаряне на кожата може да провокира нови бенки. Освен това, слънчевите лъчи може също да причинят увреждане на кожата и образуването на бенки, които да предизвикат меланом или друг вид кожен рак.

3. Понижен имунитет

Бенките понякога могат да се появят поради реакцията на тялото към определени лекарства. Установено е, че много лекарства причиняват бенки, а най-вече тези, които потискат имунната система. Въпреки че експертите не разбират точната причина, се смята, че защитата на имунната система играе роля в образуването на потенциално ракови или нетипични бенки.

4. Хормонални промени

Според учените бенките са свързани с хормоните, вероятно по време на хормонално интензивни периоди като пубертет, бременност или менопауза. Според проучване от 2014 г., различни бенки са свързани с нивото на хормони, носещи риск от рак на гърдата.

И така, трябва ли да се страхуваме от новопоявили се бенки?

Всеки път, когато ваша бенка промени цвета или формата си, или се появи нова, трябва да посетите дерматолог – особено, ако бенката сърби, кърви или боли.

Новите бенки е по-вероятно да се развият в рак, отколкото стари, предишни бенки, макар изследване от 2017 г. да е установило, че 71 процента от меланомите не възникват от бенки. Въобще, непременно съобщете на дерматолога си, ако бенките ви се променят драстично с времето.

Внимание! Статията е само за информация. Предпазвайте се от самолекуване и винаги се съветвайте с медик-специалист!

Източник: Газета.ру

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес