Зеленият чай е една от най-полезните напитки. Д-р Индира Гасаерт коментира ползите от него и влиянето му върху червата.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Как зеленият чай влияе на функцията на червата?
"Някои храни и напитки могат да увеличат риска от храносмилателни проблеми и подуване на корема - особено боб и сода. Други имат обратния ефект. Подуването е един от начините, по които тялото и храносмилателната система ни казват, че нещо не е наред. Ако разберем това, можем да предприемем необходимите мерки, за да открием първопричината за проблема или да променим диетата, за да подпомогнем метаболитната система“, казва д-р Индгира Гисаерт.
Няма магически храни или напитки, които да намалят подуването на корема, особено ако имате основно здравословно състояние, казва тя. Някои обаче могат да помогнат.
Зелен чай или матча - кое е по-полезно?
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
„Зеленият чай е с високо съдържание на аминокиселини, полифеноли, въглехидрати и фибри. Антиоксидантите помагат за намаляване на възпалението в червата, докато полифенолите помагат да действат като пребиотик или „храна“ за чревните бактерии. Освен това катехините могат да помогнат на чревната микробиота да създаде по-добра чревна среда, за да помогне в борбата с бъдещото подуване на корема“, казва д-р Сара Логан.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Според нея този състав може да помогне за възстановяване на баланса на бактериите в червата, което го прави „напитка за облекчаване на болката“:
„Антиоксидантите помагат за намаляване на възпалението в червата, докато полифенолите помагат да действат като пребиотик или „храна“ за чревните бактерии“, казва д-р Гасаерт.
Въпреки това, диетологът на Dietitian Insights Киърън Кембъл споделя, че зеленият чай често съдържа кофеин, така че трябва да внимавате колко консумирате на дневна база.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
„Безопасно е да пиете до 2-3 чаши зелен чай дневно, освен ако нямате медицинска причина да ограничите допълнително кофеина“, казва д-р Кембъл.
Всеки положителен ефект може да се превърне във вреда, ако не се спазват препоръките за консумация - това важи и за зеления чай. Не прекалявайте с напитката, важно е да знаете полезните свойства и противопоказанията на напитката, за да не си навредите.
"Хората със заболявания на пикочната система и стомашно-чревния тракт трябва да консумират зелен чай с изключително внимание. Зеленият чай също може да бъде вреден, когато приемате определени лекарства и добавки. Винаги следвайте инструкциите и се консултирайте с Вашия лекар. Ако имате високо кръвно налягане или проблеми със съня, не трябва да пиете много зелен чай. Не е препоръчително бременни и кърмещи жени, както и деца да се увличат по зеления чай", казва д-р Гасаерт.
Как зеленият чай влияе на черния дроб?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!