Психичното здраве на тийнейджърите е увредено от интензивното използване на социални мрежи, установява доклад, цитиран от Би Би Си.
Още: 5 ключови фактора, които влияят върху резултатите от тестовете за холестерол
Още: Забравете за умората и напълняването: Тези храни са ключът към здравата щитовидна жлеза
Изследвания от Института за образователна политика и The Prince's Trust показват, че благосъстоянието и самочувствието са сходни при всички деца в начална училищна възраст, предаде БГНЕС.
Благосъстоянието на момчетата и момичетата е засегнато на 14-годишна възраст, но психичното здраве на момичетата намалява повече след това, е едно от заключенията на доклада.
Липсата на упражнения е друг допринасящ фактор - изострен от пандемията, се казва в изследването.
Още: Спри мигрената преди да започне: Най-ефективните домашни средства и трикове
Още: Прогноза: До 2050 г. 60% от възрастните ще бъдат със затлъстяване
Според изследването:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Предстои смяна на сезоните: ТЕЗИ 6 плода ще подобрят здравето на червата и храносмилането ви
Още: Лекар: Това е идеалното време за вечеря за регулиране на хормоните и метаболизма
• Всяко трето момиче е недоволно от външния си вид до 14-годишна възраст, в сравнение с всяко седмо в края на началното училище
• Броят на младите хора с вероятни психични заболявания се е увеличил до всеки шести, в сравнение с всеки девети през 2017 г.
Благополучието и на двата пола е паднало през юношеството, като момичетата преживяват по-голям спад, се казва в доклада.
Още: Лекар: Тези 8 навика гарантират дълголетие
Още: Сироп от лук: Най-ефикасният бабин лек за пролетни настинки
Въпреки това, проучването установява, че самочувствието и благосъстоянието на момичетата се стабилизира, когато преминат в късните си тийнейджърски години, докато при момчетата продължава да спада.
Интензивното използване на социалните мрежи е свързано с отрицателно благосъстояние и самочувствие, независимо от психическото състояние на младия човек, като повече момичета изпитват чувство на депресия и безнадеждност.
„Тези, които се чувстват по-зле, могат да се обърнат към социалните мрежи за утеха или усещане на общност“, каза за изследването д-р Ейми Орбен, научен сътрудник в колежа Еманюел към Университета в Кеймбридж.
Семейните доходи, упражненията и лошото майчино здраве също допринасят за психическото състояние на младите хора, установи проучването.
Но редовните упражнения имат положително въздействие върху двата пола, се казва в доклада.