Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как сами да си извадите кърлеж

24 юни 2021, 10:31 часа

Най-голямата активност на кърлежите започва през втората половина на май и набезите им продължават през цялото лято. Това налага всички да сме максимално бдителни, когато пускаме децата или домашните любимци да тичат в тревата.

Ухапванията от кърлежи могат да доведат дори до смърт на човек или животно - колкото по-дълго кърлежът е стоял под кожата, толкова по-опасна става ситуацията.

Кърлежът трябва да бъде отстранен от тялото възможно най-скоро след закрепването. Насекомото носи много смъртоносни инфекции - борелиоза, енцефалит, чума, туларемия, бруцелоза, тиф.

Ако човек се страхува да махне сам кърлежа, може да отиде в спешното отделение, където медиците веднага ще отстранят "вредителя" правилно и ще го изпратят в лаборатория за анализ. Екстрахираното насекомо задължително трябва да се постави в плътно затворен съд и да се предаде за изследване, за да се установи дали в него има патогени.

Наложително е да премахнете кърлежа с хобота. Тъй като в хоботчето, което се е впило в кожата, се намират всички патогени, ако въобще има такива. Ако въпреки това кърлежът е бил откъснат, но хоботът е останал, след това внимателно дезинфекцирайте раната и отстранете хоботчето. Това трябва задължително да се направи, подчертават експертите.

В аптечната мрежа се предлагат много устройства за премахване, но лекарите препоръчват да се доверявате само на пръстите си - по-добре е, ако сте успели да измъкнете цялото тяло на насекомото. Ръкавици могат да се носят от тези, които се страхуват да извадят кърлежа с голи ръце.

НАУЧЕТЕ ТУК КАК ТОЧНО СЕ ПРЕМАХВА

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес