Високите температури могат да увеличат притока на кръв към кожата и да причинят дехидратация, което може значително да понижи кръвното налягане и да доведе до замайване, загуба на съзнание и припадък. Хората с ниско кръвно са особено чувствителни към тези изменения, пише изданието Emergency Live.
Ниско кръвно в жегата - какво трябва да направите, за да избегнете проблеми
За да се предпазите през лятото от неблагоприятните последствия на ниското кръвно върху тялото, трябва да направите следното:
- Хидратация: Пийте достатъчно вода през целия ден, дори и да не се чувствате жадни. Избягвайте алкохола и кофеина, които могат допълнително да дехидратират тялото.
- Прием на сол: периодичното увеличаване на приема на сол може да помогне за повишаване на кръвното налягане, но първо се консултирайте с вашия лекар, особено ако имате други здравословни проблеми.
- Редовно хранене: Не пропускайте хранения и яжте по-малки, но по-чести хранения, за да поддържате нивата на кръвната си захар стабилни.
- Постепенно ставане: Когато се събудите или седите дълго време, ставайте бавно, за да избегнете внезапно спадане на кръвното налягане.
- Упражнения: Редовните упражнения могат да помогнат за стабилизиране на налягането, но избягвайте напрегнати дейности на слънце и винаги загрявайте преди тренировка.
Лекар: Тези скрити заболявания водят до ниско кръвно
Ако симптомите продължават или се влошат, потърсете медицинска помощ. Винаги е важно да се консултирате с лекар, ако имате проблеми с ниското кръвно, за да получите адекватни съвети за вашето здраве, пише Health Line.
Хипотонията (ниско кръвно) може да бъде ортостатична, когато налягането "спадне" рязко за няколко минути, когато позицията на тялото се промени във вертикална. Характерно за възрастни хора, бременни жени, пациенти с продължителна почивка на легло. Но има и други причини за ниско кръвно налягане. Ето основните от тях:
- дехидратация и строги диети;
- приемане на определени лекарства (особено в големи количества): сърдечни лекарства, антибиотици, диуретици, спазмолитици, болкоуспокояващи или успокоителни;
- депресия;
- обостряне на стомашни язви, остър панкреатит;
- бременност през първия триместър;
- дефицит на желязо, витамин В12, фолиева киселина;
- вазодилатация поради посещение на баня или сауна;
- захарен диабет, хипогликемия, дисфункция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), болест на Адисон;
- остри инфекциозни заболявания;
- тежко кървене (назално, хемороидално или вътрешно);
- сърдечно-съдови заболявания: сърдечна недостатъчност, аритмии, миокардит и някои други;
- заболявания и увреждания на централната нервна система.
Симптоми на хипотония
При ниско кръвно налягане човек може да се чувства напълно нормално и дори да не го осъзнава. Но може да има и оплаквания като:
- замайване, зрително увреждане, влошаване на когнитивните умения и други признаци на влошаване на церебралната циркулация;
- бледа кожа;
- апатия и емоционална лабилност;
- постоянна сънливост;
- ускорен сърдечен ритъм;
- гадене;
- недостиг на въздух;
- повишена чувствителност към студ;
- влошаване на здравето поради резки промени във времето, магнитни бури;
- главоболие.
Кои са най-добрите сокове за ниско кръвно
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение!