Витамин C , наричан още аскорбинова киселина или L-аскорбат, е водоразтворим витамин. Брутната му формула е C6H8O6 и е с моларна маса 176,13 g/mol. Оставен на въздуха, даже при стайна температура, се окислява бързо.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Поради големия брой благоприятни ефекти върху човешкия организъм витамин C се използва като хранителна добавка, включва се в редица лекарства против грипни и простудни заболявания и в България може да се закупи от аптека без рецепта, под формата на таблетки или ампули.
Храни, съдържащи витамин C
"При първата си работа след колежа имах шеф, който всяка сутрин ядеше цял грейпфрут за закуска. Винаги съм знаела, че грейпфрутът е добър за здравето, но не можех да разбера как не се отегчава. Все още не го разбирам напълно, но сега, когато знам повече за храненето, виждам защо той е ял грейпфрут всеки ден.", пише в своя блог световноизвестната диетоложка Дебора Инъс.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Грейпфрутът е един от най-добрите плодови източници на витамин С. И тъй като този важен витамин е водоразтворим, важно е да го получавате от храна (или напитки) ежедневно. Водоразтворимите витамини не се задържат много дълго в телата ни. Тялото абсорбира това, от което се нуждае по това време, а останалото се отмива с урината ви. (Мастноразтворимите витамини издържат много по-дълго.)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Витамин С е мощен антиоксидант, което означава, че може да помогне за борба с вредите от свободните радикали в тялото ви. Този витамин е свързан и с намален риск от хронични заболявания, като рак, сърдечно-съдови заболявания и катаракта, според проучване от 1999 г. в Американския журнал за клинично хранене. Проучване тази година в същото списание установява, че витамин С може също да помогне за намаляване на кръвното налягане, в допълнение към безброй други ползи за здравето. Важно е да се отбележи, че това проучване не контролира други фактори, като лекарства за кръвно налягане, така че трябва да се направят повече изследвания. Все пак вероятно няма да навреди да получите малко повече витамин С в диетата си.
Ето няколко съвета за извличане на най-много витамин С от ежедневната си диета:
- Яжте плодовете и зеленчуците си сурови, когато е възможно. Когато ги сготвите, извличате от тях някои от жизненоважните хранителни вещества. Готвенето засяга особено водоразтворимите витамини, като витамин С.
- Съхранявайте купа с богати на витамин С плодове в къщата си винаги. Грейпфрут за закуска не е лоша идея. Можете също така да помислите да ядете повече портокали, манго и киви.
- Направете лек обяд със сурови зеленчуци. Суровите броколи и червените чушки са изключително мощен антиоксидант и с голямо съдържание на витамин C.
- Яжте повече ферментирали зеленчуци. Една порция кимчи (традиционна корейска рецепта, приготвена от ферментирало зеле) осигурява около половината от препоръчителната ви дневна стойност на витамин С. Киселото зеле също е добър вариант. Освен витамин С и други витамини, кимчи и кисело зеле съдържат и пробиотици, укрепващи червата.