Разширените вени са не само козметичен дефект, загрозяващ краката ви, но и здравословен проблем, който може да бъде болезнен и опасен. Хроничната венозна недостатъчност започва с отоци, крампи, болки и може да приключи с тромбоза и риск за живота. Значително можете да подобрите състоянието си, да забавите развитието ѝ и да намалите болезнените усещания и дискомфорта с няколко простички и лесни за изпълнение съвети.
1. Движете се всеки ден.
Движението, спортът, плуването подобряват кръвообращението и намаляват неприятните симптоми, свързани с разширените вени. Избягвайте обаче вдигането на тежести, бягането и тренировките във фитнеса, както и прекомерното натоварване, тъй като те ще утежнят проблема. Плуването масажира краката, тялото ви е по-леко във вода, поради което е изключително полезен спорт за разширените вени. Друг подходящ спорт е колоезденето. Въртенето на педали на истинско колело или на уреда вкъщи увеличава циркулацията на кръвта.
2. Повдигайте краката си високо винаги, когато можете.
Ако прекарвате цял ден зад бюро с крака, стъпили на пода, не е чудно защо в края на работния ден те са подути, обувките ви стягат, прасците ви изглеждат ужасно, а тежестта, която чувствате, ви кара да мислите, че не може да направите и крачка. Поставете табуретка под бюрото си и повдигайте краката винаги, когато е възможно. Ако офисът е само за вас, сваляйте и обувките, за да раздвижите ходилата. Откажете се да стоите с кръстосани крака. Това също влошава кръвообращението. Те трябва да са един до друг върху табуретката.
3. Свалете излишните килограми. Колкото повече тежите, толкова повече килограми ще носят краката ви и ще се натоварват повече вените ви. Всеки свален килограм ще облечи натоварването и ще подобри състоянието ви. По-слабите хора имат по-малко проблеми, свързани с подуването и тежестта в краката. Внимавайте и със солта, тя предизвиква задържане на течности и подуване. Хапвайте повече фибри, здравословна храна, богата на витамини и минерали, пийте много вода.
4. Носете удобни обувки, откажете се от тесните модели, острите върхове, прекалено високите токчета.
Обувката не трябва да притиска и пристяга крака. Средният ток, удобните ходило и стелка са нещо, което е задължително.
5. Редувайте седене с кратки разходки.
Ако работите седнали, всеки час ставайте от стола и правете поне 2-3 минути разходка. Това ще облекчи състоянието ви.
6. Насладете се на облекчението от хидротерапия вкъщи – от редуването на топла със студена вода.
Това може да стане под душа или с потапянето на краката в два легена с различна температура на водата – гореща и ледена.
Всички тези съвети и носенето на специални стягащи чорапогащници са полезни и работещи в началото на заболяването. На по-късни етапи лазерните процедури, медикаментозната терапия и хирургическата намеса ще решат проблема. Склеротерапията също може да ви помогне, ако се притеснявате от оперативна намеса. При нея във варикозната вена се инжектира склеротизиращо вещество, тя колабира и се абсорбира от организма. Процедурата е с до 30% по-малко ефективна от оперативната, но не носи свързаните с нея възстановяване, болки и рискове.
Не чакайте проблемът с вените ви да се усложни. Колкото по-рано предприемете мерки за лечение, толкова по-вероятно е да не стигнете до крайните степени на заболяването.