След празничните вечери се случва да следват и трудни сутрини. За да няма човек махмурлук, най-сигурно е да се въздържа от алкохол.
Още: За какво помага чаят от борови връхчета?
Още: Белият равнец: Лечебни свойства, приложения и ползи за здравето
Когато това не е възможно обаче - трябва да се следват няколко правила.
Масово се смята, че в основата на махмурлука е обезводняването. Според анестезиолога д-р Джейсън Бърк обаче роля играят също оксидативният стрес и възпалителните процеси. В случая на помощ могат да се притекат мултивитамините. Експертът препоръчва да пийнем сок от нар, преди посегнем към чашката с алкохол.
Прозрачните питиета като джин и водка са за предпочитане пред "нечистите" уиски или ром. Според експертите уискито със сода може да ни докара по-тежък махмурлук, отколкото водката с плодов сок.
Още: На колко години се появяват първите бръчки по лицето?
Още: Лекар: За колко време минава упоритата кашлица?
Приемът на вода или спортни напитки между питиетата ще ни помогне да се предпазим от обезводняване на следващия ден. Въпросните напитки възстановяват бързо течностите и електролитите, до чиято загуба води консумацията на алкохол, предаде Дарик.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лош дъх и възпалено гърло: Най - необичайните симптоми на сезонна алергия
Още: Чай от глухарче: За какво помага и как е правилно да се пие
Всичко това обаче са мерки, които може да вземем преди купона.
След пиршеството пък има други похвати.
Собственик на заведение обяснява как редовните му клиенти гонят махмурлука. "Сутрин обикновено започват с бира, след това вече шкембе чорба", казва той. Има и такива, които му искат зелева чорба.
Още: Как тялото издава, че нещо с черния дроб не е наред
Още: Трик и 10+ идеи срещу високо кръвно - ето КОЕ помага най-добре
Яйцата също са особено ефикасно средство срещу препиване. Това им свойство се дължи на високите нива на съдържащата се в тях аминокиселина цистеин. Цистеинът противодейства на токсичните ефекти на ацеталдехида - химикал, предизвикващ главоболие, гадене и други неприятни усещания от прекаляването с чашката.