Кашлицата по време на хранене може да възникне поради ефекта на някои дразнители върху дихателните органи. Това явление е рефлекс и помага да се предотврати навлизането на чужди предмети в ларинкса, трахеята и бронхите.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Д-р Макс Галинковски разяснява проблема:
Ако човек говори по време на хранене, защитната бариера на ларинкса се отваря и парчета храна може да навлязат в ларинкса. Това открива рискова възможност за пълно или частично запушване на ларингеалния проход, за силна кашлица и задух. Важно е своевременно да се открият хронични патологии, които могат да доведат до респираторни проблеми. При сериозни заболявания кашлицата след хранене е основният симптом.
Има няколко причини, поради които храната може да не преминава по нормалния път.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
- Например, спазъм или стеноза на храносмилателните канали.
- Нервното напрежение или стресът могат да причинят атония и кашлица след хранене.
- Има случаи, когато поради патологичен процес стомахът рефлексивно хвърля храна обратно. Това често се случва поради отслабване на отвора на хранопровода и се нарича патология на гастроезофагеалния рефлекс.
Видове кашлица след хранене
Има няколко вида кашлица след хранене, от които зависи изборът на лекарствен курс.
- Кашлица, при която се отделят малко количество храчки, показва увреждане на дихателните органи. Този неприятен симптом най-често се появява при пациенти с хронични заболявания по време на хранене. Тази кашлица често се наблюдава при пациенти с бронхит, астма или емфизем. В такива случаи слузта, натрупана в дихателните пътища, започва да се отделя при кашляне.
- Сухата кашлица най-често се появява поради навлизане на храна в горните дихателни пътища. Това е сериозна заплаха за здравето. В такива случаи е необходима спешна медицинска помощ, тъй като храната, навлизаща в бронхите, може да доведе до развитие на аспирационна пневмония.
- Ако след хранене пациентът кашля заедно с рефлекс на повръщане, това може да означава патология на хранопровода. В такива случаи трябва незабавно да се свържете със специалист. Заради такива симптоми е необходимо да се подложите на пълно лечение, тъй като те показват наличието на опасни патологии на храносмилателната и дихателната система. Най-често пациентът се диагностицира с тумор или стеноза.
Как да се справите с пристъп на кашлица?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Ако човек има силна кашлица по време на хранене, тогава трябва да се приближите до него отзад и да обвиете ръцете си около гърдите му. Можете да го прегърнете изотзад малко по-ниско и след това да направите рязко притискане към своето тяло си и нагоре. Така бързо се изчистват дихателните пътища от чужди предмети. Ако е възможно, преди манипулацията питайте потърпевшия за наличието на хронични респираторни проблеми.
Как да предотвратите кашлицата след хранене?
Първо, трябва да избягвате да ядете големи количества храна и да преяждате, тъй като това може да увеличи риска от рефлукс. Също така трябва да избягвате ястия, които могат да причинят рефлукс - мазни, пикантни или кисели.
Препоръчва се да не си лягате веднага след хранене и да поддържате изправено положение на тялото поне два часа.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Полезни съвети
Съвет №1
Избягвайте храни, които могат да раздразнят гърлото и дихателните ви пътища - пикантни, кисели, пържени и мазни, също алкохол и газирани напитки.
Съвет №2
Дъвчете бавно и старателно. Бързото и неправилно дъвчене води до непълно смилане на храната и образуване на големи залъци, което може да предизвика кашлица след хранене.
Съвет №3
Обърнете внимание на позицията на тялото си, докато се храните. Накланянето на главата напред или назад може да окаже натиск върху гърлото и дихателните пътища, което може да доведе до кашлица. Седете изправени и поддържайте нормална позиция на главата, докато ядете.
Внимание! Статията е само осведомителна. Никога не се самолекувайте и винаги търсете специалист-медик!
Източник: Press-med.ru