Ендокринологът е специалист, който се занимава с нарушения на ендокринните жлези. Ходим при него при всякакви хормонални проблеми. Ендокринологът най-често лекува заболявания на щитовидната жлеза, хипофизата, панкреаса или заболявания на половите жлези.
Нека започнем с това какво представляват жлезите с вътрешна секреция, иначе известни като ендокринни жлези. Това могат да бъдат отделни клетки, техните клъстери или отделни органи, които произвеждат и секретират различни видове хормони в кръвта.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Хормоните от своя страна са необходими за правилното функциониране на организма – регулират работата на различни органи, а също така влияят върху правилното физическо, полово и психическо развитие.
Тези жлези са: щитовидна, паращитовидна, хипофизна жлеза, панкреас, надбъбречни жлези, тестиси - при мъжете, яйчници - при жените, епифиза и тимус.
Какво трябва да знаете за женските полови хормони?
Смущенията във функционирането на тези жлези (когато отделят твърде малко или твърде много хормони) се занимават от специалист, известен като ендокринолог. Нека добавим, че в ендокринологията има няколко специалности.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
И така имаме гинеколог, ендокринолог, детски ендокринолог, тиреолог (за заболявания на щитовидната жлеза) или андролог (андрологът се занимава с мъжката репродуктивна система).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Симптоми на хормонални нарушения
Но как да разпознаем, че имаме работа с хормонални нарушения? Сигналите не винаги са толкова очевидни. На какви симптоми трябва да обърнете внимание?
Хормонални проблеми могат да бъдат показани от: колебания в теглото (бързото му увеличаване или намаляване), промени в настроението, умора, сънливост, хиперактивност, кожни промени като внезапно акне, суха кожа, свръхпроизводство на себум, нови обезцветявания, косопад, цепене на ноктите, прекомерно хирзутизъм (окосмяване на типични за мъжете места, напр. по гърба), липса на менструация, нередовен цикъл, намалено желание за секс, прекомерно изпотяване, горещи вълни, подуване на ръцете и краката.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
При децата симптомът на хормонални нарушения ще бъде преждевременен пубертет, забавен или прекомерен растеж и необичайни пропорции на тялото.
Забелязали ли сте някой от горните симптоми при себе си или детето си? Докладвайте ги на семейния си лекар. От него ще получите направление за ендокринолог.
Лекар каза коя е новата норма за хормоните
Заболявания, лекувани от ендокринолог
Болестите, които ендокринологът може да разпознае, включват:
- заболявания на щитовидната жлеза - това са хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм, болест на Хашимото, болест на Грейвс, както и тумори и рак на тази жлеза,
- заболявания на паращитовидните жлези (паращитовидните жлези, както подсказва името, са жлези, разположени в близост до щитовидната жлеза) - както при щитовидната жлеза, можем да се справим с хипотиреоидизма и хиперфункцията им, има и псевдохипопаратироидизъм (синдром на Олбрайт) и тетания,
- заболявания на панкреаса - диабет, ендокринни тумори,
- заболявания на хипофизната жлеза - хипопитуитаризъм и хиперфункция на хипофизната жлеза, както и болест на Кушинг, безвкусен диабет, акромегалия и хиперпролактинемия,
- заболявания на надбъбречните жлези - също хипофункция и хиперфункция на надбъбречните жлези, техните тумори, синдром на Кушинг, хормонално обусловена хипертония, болест на Адисон,
- заболявания на половите жлези - синдром на поликистозни яйчници, менструални нарушения,
- андрогенни синдроми - хипертрихоза, акне, алопеция.
Ендокринологът също така диагностицира и лекува безплодие, причинено от хормонални нарушения, както и депресия, причинена от хормонален дефицит.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.