Открай време хората търсят източник на младостта. За да изглеждаме по-млади, ни предлагат какво ли не – от разнообразни средства за кожата до диети и полезни добавки. Но истинската тайна на запазването на младостта всъщност е под носа ни – спортът.
В ново изследване канадски учени от университета в Гуелф са изяснили, че възрастните хора, които професионално се занимавали със спорт на младини или в по-късна възраст и които все още тренират, имат забавен процес на стареене на мускулната тъкан. Мускулите при тях всъщност били "по-млади" и по-здрави на клетъчно ниво в сравнение с обикновените хора.
Учените сравнили състоянието на атлетите от световна класа на възраст около 80 години с хора на същата възраст, които не се явяват спортисти.
Според изводите на изследователите краката на възрастните атлети били средно с 25% по-силни, а общата им мускулна маса била повече с почти 14%. Установено е, че мускулите на техните крака съдържали с почти една трета повече моторни единици (състоящи се от нерви и мускулни влакна).
Големият брой на такива единици означава наличието на по-голяма мускулна маса и по-голяма сила на мускулите.
Както поясняват учените, при нормален процес на стареене нервната система губи моторни неврони, което води до загуба на моторни единици, а това означава снижаване на масата и силата на мускулите, както и на скоростта.
Този процес значително се ускорява след 60 години. Затова е толкова важно да се забави снижението на количеството на тези моторни единици.
Според учените физическите упражнения безспорно се явяват важен фактор, стимулиращ функционалните способности на човека. Физическата активност в напреднала възраст може да помогне да се намали загубата на мускулна маса. Учените не изключват, че гените също имат роля в здравето на мускулите.
Статията с изследването е публикувана в изданието Journal of Applied Physiology.