Навикът да се наслаждавате на любимата си музика с максимална сила на звука, според лекарите, може да доведе до сериозни и понякога дори до необратими слухови проблеми. Използването на слушалки единствено увеличава този риск.
Твърде високият звук води до увреждане на нервните окончания в мозъчната обвивка, което значително застрашава слуха. Звуците със сила от 90 dB или повече са наистина опасни за него (повечето съвременни музикални устройства са 105 dB).
Също така е необходимо да се спомене опасността от пропускане на важен звуков сигнал поради употребата на слушалки, например при шофиране както от страна на шофьори, така и от страна на пешеходци.
Кои слушалки са най-опасни?
Най-голямата опасност за слуха представляват слушалките, които покриват целия звуков проход и насочват звука ясно към тъпанчето. В същото време страда не само слуховият апарат, но и централната нервна система: поради твърде силната музика, човек става раздразнителен, често се чувства слаб и уморен.
Освен това във външния слухов проход постоянно има чуждо тяло. В резултат това води до прекомерно натрупване на ушна кал и възпаление на ушния канал.
Как да сведем до минимум вредата от слушалките?
Можете да слушате музика със слушалки, които се поставят в ухото, не повече от 30-40 минути на ден, а с обикновени слушалки - не повече от 1-1,5 часа.
Освен това е важно редовно да почиствате слушалките с антибактериални мокри кърпички.
Ако спазвате тези прости на пръв поглед препоръки, значително ще намалите вероятността от увреждане на слуха.