Деменцията е общ термин, използван за описание на няколко разстройства, които засягат паметта и функционирането на мозъка на човека. Приблизително 75% от случаите са болестта на Алцхаймер.
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Общо около 55 милиона души по света страдат от такива заболявания. Прогнозите са, че този брой може да започне да нараства по-бързо от преди, съобщава изданието The Health Site. Раса, етническа принадлежност и генетика са неща извън нашия контрол, които влияят на риска от развитие на деменция. Но има и фактори, които са под наш контрол.
На каква възраст трябва да спрете да пиете алкохол, за да се предпазите от деменция?
Изследователите идентифицираха шест аспекта на здравословния начин на живот и помолиха участниците в наблюдението да посочат колко от изброените навици следват. След това те са наблюдавани в продължение на две години. Резултатите показват, че тези, които съобщават за поне четири навика, са с 29% по-малко вероятно да покажат когнитивен спад. Влошаването на тези функции е предшественик на деменция. И така, какви са тези навици?
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно
6 навика, които предпазват от деменция
Първият е физическата активност. В случая става въпрос за поне 10 минути активност на ден, а не за редовни тежки тренировки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат
Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце
Изследванията показват, че редовните упражнения - дори само няколко хиляди стъпки - са свързани с по-голям обем на мозъка. Това предполага, че са необходими по-малко упражнения за поддържане на когнитивната функция, отколкото се смяташе досега, съобщава изданието, позовавайки се на учени.
Друг здравословен навик е отказът от тютюнопушене. Пушенето на цигари намалява размера на мозъка и драстично увеличава риска от болестта на Алцхаймер.
Въздържането от алкохол също е една от точките. Пиенето на три или повече алкохолни напитки на ден се свързва с 8% по-висок риск от деменция.
Още: Учени: Тази напитка намалява мазнините в тялото
Още: Признаци, че черният ви дроб се нуждае от детоксикация: Ето как да ги разпознаете
Социалните връзки също влизат в списъка. Участниците, които се срещат с други хора повече от три пъти месечно или три пъти седмично, могат да отметнат това квадратче в своя въпросник. Експертите съобщават, че това, което е необходимо, е лична социализация, а общуването в социалните мрежи не се отнася към това. Според учените, самотата се свързва и с преждевременна смърт, повишен риск от коронарна болест на сърцето и инсулт, стрес и депресия.
Също така е важно да си осигурите интересно и разнообразно свободно време. Участниците, които съобщават, че четат книги или вестници всеки ден, използват интернет или играят карти поне два пъти седмично, са с по-добри резултати от теста.
Упражняването на ума ви с приятни и вълнуващи неща е начин да го поддържате в добра форма.
И накрая, не на последно място, качеството на съня. Експертите препоръчват да спите от седем до девет часа на нощ, за да намалите риска от затлъстяване, сърдечни заболявания и депресия, наред с други хронични заболявания. Деменцията също е включена в списъка, пише още изданието.
Лекар: Хората, които ядат тези храни, са с по-нисък риск от деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!