Пиенето на кафе се свързва с намален риск от чернодробни заболявания, сърдечни заболявания, някои мозъчни заболявания, диабет тип 2 и смърт.
Kaфе или чай - кое е по-полезно
Не е известно точно как кафето помага на вашето здраве, но изследванията показват, че може да има някои полезни свойства, според изданието The Health Site. Сред тях:
- временно понижаване на нивата на кръвната захар
- защита на мозъчните клетки
- намаляване на възпалението
- намаляване на стреса, който може да увреди клетките
Тази напитка е по-полезна за възрастните хора от кафето
Кафето може да намали риска от развитие на болестта на Паркинсон. Основната причина за болестта на Паркинсон са ниските нива на допамин, а проучвания върху животни показват, че кафето защитава мозъчните клетки, които произвеждат допамин.
Чаят съдържа много полифеноли, които са голяма група от хиляди естествено срещащи се растителни съединения. Не е напълно ясно как действа чаят, но изследванията показват, че растителните съединения могат да помогнат за:
- по-ниски нива на холестерол
- понижаване на кръвното налягане
- намаляване на възпалението
- регулиране на метаболизма на захарта и мазнините
- регулиране на инсулиновата чувствителност
- регулиране на телесната температура
Чаят също е богат на аминокиселината l-theanine, която може да премине кръвно-мозъчната бариера. Теанинът има защитни свойства за мозъка и може да помогне за предотвратяване на загуба на памет, наречена когнитивен спад.
Какво е по-здравословно за пиене: чай или кафе?
И така, кое е по-добро: кафе или чай? Чаят като цяло е безопасен, дори и в големи количества. Кафето също може да се пие, но в големи количества може да създаде определени проблеми.
И чаят, и кафето съдържат много полифеноли, но чаят съдържа повече от тях. Полифенолите имат антиоксидантни свойства, които помагат на тялото да се освободи от свободните радикали, които са вредни и могат да доведат до заболяване.
Зеленият чай е с високо съдържание на един от антиоксидантите, наречен епигалокатехин-3 галат, или EGC, докато черният чай е с високо съдържание на теафлавини. И двете вещества могат да предпазят от хронични заболявания.
Кафето съдържа много антиоксиданти, като хлорогенова киселина и кафеена киселина, но тялото ви ги разгражда до други съединения, които имат по-ниска антиоксидантна активност. Тези антиоксиданти може да не са толкова полезни за тялото ви, колкото съединенията, открити в чая.
Въпреки че кафето е силно ободряващо, твърде многото кофеин може да има странични ефекти, като например:
- раздразнителност
- безпокойство
- главоболие
- проблеми със съня
- нервност
- тремор
Повечето възрастни могат безопасно да консумират до 400 милиграма кофеин дневно, но бременните жени трябва да консумират по-малко от 200 милиграма на ден.
И чаят, и кафето съдържат кофеин, но чаят съдържа половината от кафето. 225-грамова чаша сварен черен чай съдържа 47 милиграма кофеин, докато същата чаша сварено кафе съдържа 96 милиграма, допълва още изданието.
Кафе след ядене - вредно или полезно
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!