Учените са установили, че само майчината кърма може да претендира за наименованието „суперхрана”, пише британското здравно издание „The Conversation”.
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
Експерти от испанския университет в Овиедо нарекоха концепцията за „суперхраните” маркетингов трик, който производителите използват, за да обозначат продукти, съдържащи най-голямо количество хранителни вещества.
Става въпрос за витамини и минерали, както и биоактивни вещества като фибри и полифеноли.
Отбелязва се обаче, че тази дума не се признава от официалните организации, включително Европейската агенция за безопасност на храните.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Ето с кои продукти се тровим най-често
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Така учените стигнаха до заключението, че само майчиното мляко може да се нарече истинска „суперхрана“, докато останалите етикирани по този начин продукти са просто рекламен трик.
В същото време експертите подчертаха, че някои храни наистина са изключително богати на полезни микроелементи, но употребата им не е заместител на балансираното хранене.
Като пример те посочиха зелето. Къдравият зеленчук има по-високи нива на калций, фолиева киселина, рибофлавин, витамини С, К и А в сравнение с другите кръстоцветни, въпреки че техните фитохимикали са идентични. В същото време учените подчертават, че въпреки полезните му свойства не би било коректно да се твърди, че определен вид зеле е "суперхрана".
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване