Постоянното желание за солени храни често се дължи на липсата на натриев хлорид в кръвта. Руският лекар Станислав Йонов говори подробно за това.
Още: Не копривата, а тази билка е по-полезна дори от спанака
„Постоянното желание за ядене на солени храни може да показва нарушение на водно-електролитния метаболизъм или липса на натриев хлорид в кръвта, което може да доведе до увреждане на централната нервна система“, сподели той.
Яде ли ви се сладко и солено - ето какво означава това
Лекарят припомни, че без сол е невъзможно нормалното функциониране на централната нервна система, на която тя помага да изпраща и получава нервни сигнали. Ако нивото на натриев хлорид в кръвта стане твърде ниско, може да настъпи увреждане на централната нервна система, заедно с нарушения в рефлексната дейност. Качествената сол е източник на електролити, които предотвратяват мускулни крампи. Без достатъчно електролити, човек може да изпита аритмия, гадене и конвулсии.
Още: Лекар: Този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола
Още: Учени: Яжте това в 11 часа всеки ден за сваляне на кръвното и холестерола
„Липсата на натриев хлорид също може да причини апатия, летаргия и постоянна сънливост“, предупреди проф. Станислав Йонов.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: За колко време обикновено минава изкълчен глезен?
Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?
Друго разстройство, скрито зад жаждата за солени храни, е дехидратацията. Обикновено възниква поради прекомерна загуба на вода, която може да бъде провокирана от различни причини, включително захарен диабет и заболявания, придружени от прекомерно изпотяване. Така че внезапното желание за солени храни може да се търси както в дисбаланс на минерални вещества, така и в ендокринни патологии и бъбречни заболявания.
Лекарят подчертава, че много хора консумират твърде много сол, тъй като развиват пристрастяване към соления вкус на храната. Излишъкът от тази подправка е свързан с развитието на редица опасни патологии.
На първо място това е високото кръвно налягане и свързаните с него инфаркти и инсулти.
Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме
Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете
При консумацията на големи количества натрий, тялото започва да задържа вода, за да изхвърли излишната сол от тялото. Този процес води до подуване, което може да бъде видимо на лицето и ръцете. Освен това задържането на вода може да доведе до високо кръвно налягане и сърдечни проблеми.
Яденето на твърде много сол също има отрицателно въздействие върху бъбреците. Те са отговорни за отстраняването на отпадъците и излишната течност от тялото. Когато консумираме твърде много сол, бъбреците ни започват да работят неефективно, което може да доведе до образуване на камъни в тях и развитие на хронично бъбречно заболяване.
Освен това, прекомерният прием на сол може да има вредни ефекти върху нашата кожа. Солта може да изсуши кожата и да причини дразнене. Това е особено забележимо, ако солените храни се консумират редовно и в големи количества. Затова трябва да ограничите приема на сол и да обърнете внимание на състава на храната, за да избегнете неприятни последици за тялото.
Този симптом с ръцете издава, че прекалявате със солта
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.