Една напитка, която всички ние мислим за полезна, всъщност може да навреди на хората с високо кръвно и гастрит. Диетологът Марият Мухина предупреждава за опасностите от зеления чай за хората с тези здравословни проблеми.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Зелен чай - защо е вреден при гастрит и високо кръвно
"В някои случаи напитката може да повлияе неблагоприятно на състоянието на стомашно-чревния тракт", казва д-р Мухина. Тя отбеляза, че при пиене на такъв чай може да се повиши киселинността на стомаха. Хората с гастрит, при които се повишава киселинността на стомаха, не трябва да пият зелен чай, в противен случай проблемът ще се задълбочи. Това може да изостри симптомите на киселини и киселинен рефлукс, язвени и ерозивни процеси, възпаление, болка.
Д-р Мариат Мухина добавя, че зеленият чай съдържа големи количества кофеин, който има тонизиращо свойство. Тя не препоръчва той да се консумира след 16:00 часа тези. Препоръката се отнася най-вече за тези, които страдат от безсъние, нарушения на съня. Лекарят пояснява, че освен това пиенето на този чай повишава налягането – този ефект отново е обусловен от високото съдържание на кофеин.
Експертът споделя в заключение, че на хипертониците не се препоръчва да пият зелен чай.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Лекар: Този сок сваля кръвното, всеки хипертоник трябва да го пие
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
От своя страна кардиологът Юлия Панова съветва като цяло да се контролира количеството консумиран чай и да не се пият повече от шест чаши на ден, дори и от здрави хора.
„Като цяло чаят е популярна и здравословна напитка, но някои хора трябва да внимават с него“, казва д-р Панова.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Лекарят коментира плюсовете и минусите на различните видове чай. Специалистът уточнява, че черният чай трябва да се предпочита от хипотоници, хора с повишена чувствителност към студ. Зеленият чай би бил по-подходящ за емоционалните хора, за които жегите са непоносими и често са с наднормено тегло.
Д-р Панова допълва, че черният и зеленият чай са източник на кофеин. Поради тази причина е нежелателно да ги пиете вечер, особено ако има проблеми със сърцето и налягането.
Лекарят препоръчва на всички да подхождат към консумацията на чай с особена предпазливост. Относно билковите чайове, д-р Панова счита, че те не трябва да се третират като нещо безобидно и подходящо за консумация от всеки. Единствено при липса на алергия няколко вида чай могат да се пият от всеки - те включват лайка, мащерка, градински чай, риган и женско биле.
Още: Лекар: Този зеленчук сваля кръвното, но вреди на бъбреците
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!