Тази седмица в Шанхай играчи от цял свят се състезават в The International за рекордната за електронните спортове печалба от 33,5 милиона долара. Повечето от тях са млади, рядко говорят за друго освен за игрите и плащат физическа цена за страстта си - влошаващо се зрение, храносмилателни проблеми и увреждане на китката и ръцете.
Отначало Евгений "Blizzy" Ри изглежда озадачен от тази констатация: "Невъзможно е. Как можеш да получиш наранявания, когато играеш игри?"
След това 24-годишният играч от Киргизстан разкрива, че лекар го призовал да се оттегли за шест месеца, за да даде на отслабващото си зрение необходимата почивка.
Ри играе за Natus Vincere или NAVI, а тази седмица се състезава в The International, световно първенство, за което се казва, че има най-големия награден фонд в историята на eSports.
NAVI и още 17 отбора ще играят мултиплейър бойната игра Dota 2 пред хиляди фенове на закрит стадион, докато още стотици хиляди ще гледат „битката“ онлайн.
Ако NAVI триумфира в неделя, Ри и неговите съотборници ще станат мигновено милионери - но успехът си има цена.
"Преди не се притеснявах, но сега усещам, че очите ми са наистина ... не мога да виждам много добре", казва Ри, който се упражнява до 12 часа на ден.
"Десет години играя на компютри, така че те са малко ... Просто имам лошо зрение.“
На Ри му е казано да носи очила, но той не ги намира за удобни и каза, че влошеното му зрение не пречи на представянето му, тъй като екранът е близо.
Лекар препоръча прости упражнения за очи - да ги движи нагоре и надолу, наляво и надясно - но той признава, че не ги прави.
„Всъщност той също ми каза да не пускам компютъра в продължение на шест месеца, за да си върна зрението, но не го послушах. Трябва да играя."
„Тялото ми е силно възпалено“
Не е изненада, че това се случва при геймърите, случва се поради повтарящи се движения на ръцете и китките и се характеризира с изтръпване, парене и изтръпване на палеца, показалеца, средния и безименния пръст.
При тежки случаи се налага операция
Някои геймъри разказват за толкова тежки наранявания на китката, че трябвало да се откажат, както и за проблеми с долната част на гърба, свързани със седене твърде дълго, ден след ден.
"Преди играех и имах някои проблеми с ръката и китката, така че сега тренирам вместо да играя, защото не мога да поема напрежението", каза Куртис "Aui_2000" Линг от отбора Newbee.
Друга опасност от eSports, бързоразвиващ се, но малко разбираем спорт, е умствената цена, особено с променящите живота суми пари на масата.
С толкова млади играчи - повечето са на около 20 години, но има и 17-годишен в The International - някои се борят в хиперконкурентната среда.
„Просто понякога усещам, че тялото ми е толкова възпалено“, каза Райън „Raging Potato“ Джей Куи от екипа Minesci, който въпреки това казва, че визията му все още е „20/20“.
"Повечето препятствия в този вид среда е манталитетът", каза филипинецът и добави, че Minesci има "съветник по психика", който помага за подсилването на играчите.
Промяна на навиците
Докато парите за победителите в електронните спортове растат, в други отношения геймингът изостава много от много други професионални спортове.
Треньорът на Newbee Лин каза, че в електронните спортове едва сега започват да се оценява нуждата от физиотерапевти и друг персонал, специализиран вэм физическото и психическото благополучие, въпреки че повечето екипи нямат такъв персонал. Цената е основната причина.
Роман Дворянкин, генерален мениджър на Virtus.pro, сподели, че много геймъри имат оскъдна оценка за това колко е важно да се хранят добре, да спортуват и да седят правилно, когато играят.
"Всички професионални отбори се опитват да обучат играчите да си правят почивки, да правят някои упражнения, да се разтягат правилно", каза той.
"Нещата сега се променят, но това, с което се сблъскваме, е, че имаме играч и осъзнаваме, че храносмилателната му система просто не работи правилно и той има стомашни проблеми", добави Дворянкин, цитиран от БГНЕС.
"Правим го, но може да бъде трудно да променим ежедневните си навици."