Всичко започва с почти незабележимо хълцане, а след това се появява усещане за парене в гърдите и гърлото. Може дори да го сбъркате със сърдечен удар, но това е храносмилателен проблем: киселини.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Какво са киселините?
Киселините, описвани от експерти са като лошо храносмилане, заболяване, характеризиращо се с болезненост или парене в средата на гърдите или горната част на стомаха. Оттам болката може да се простира нагоре - обикновено към гърлото. Въпреки че понякога болката изчезва почти незабавно, тежката или хронична киселина може лесно да продължи няколко часа.
Какво причинява киселини?
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
За да разберем причините за киселините, трябва да започнем с термина киселинен рефлукс. Говорим за стомашната киселина, която играе жизненоважна роля в храносмилането на протеините, предпазва ни от инфекции и изпълнява много други функции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
За да предотврати преминаването на стомашна течност от стомаха и нагоре в хранопровода (тръбата, която свързва устата и стомаха), храносмилателната система използва движенията на диафрагмата - по-специално мускул, наречен долен езофагеален сфинктер. Последният се намира на входа на стомаха и действа като порта: докато храната се движи надолу по хранопровода, сфинктерът се отваря, за да позволи достъп до стомаха, и след това се затваря, за да предотврати връщането на стомашното съдържание обратно в хранопровода.
Въпреки това понякога този мускул може да се отпусне твърде много или да се отвори твърде често и това позволява на стомашната киселина да навлезе в хранопровода, да влезе в контакт с лигавицата. Това състояние се нарича киселинен рефлукс и е това, което причинява дискомфорта, известен като киселини.
Неутрализира ли прясното мляко стомашните киселини?
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
По принцип лекият киселинен рефлукс, който се появява от време на време, е сравнително безобидно и дори нормално явление, което бързо и без последствия изчезва от само себе си; но с развитието, това може да се превърне в доста значителен здравен проблем. Наред с усещането за киселини, разпространяващи се надолу по гърлото и гърдите, някои от често срещаните симптоми също включват:
● кашлица
● дрезгав глас
● чувство на задушаване (астма)
● кариес
● възпаление на максиларните синуси
● кисел вкус в устата
● проблеми с преглъщането.
Много от тези, които страдат от чести киселинни рефлукси и следователно тежки киселини, също имат диагноза гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), един от най-честите проблеми на стомашно-чревния тракт.
Как да успокоите киселинния рефлукс
Какви рискови фактори допринасят за развитието на киселини?
Има няколко състояния, които могат да причинят киселини или да влошат симптомите. Въпреки че са склонни да се различават от човек на човек, има редица общи задействания. Например:
● твърде големи порции храна наведнъж
● много подправки в храната
● мазна храна
● незабавно лягане след обилно хранене
● пушене
● тяло с наднормено тегло
● значителен стрес
● бременност
● прием на определени лекарства и вещества (ацетилсалицилова киселина, антидепресанти, наркотици, някои успокоителни и лекарства за астма)
● прием на определени храни (мазни храни, шоколад, цитрусови плодове, кафе, домати, краставици, лук, чесън)
● алкохол
● недостатъчно сдъвкване на храната
● тесни дрехи.
Съществуват много други рискови фактори, които лесно могат да доведат до остри или дори хронични киселини.
Помага или вреди млякото при киселинен рефлукс?
Киселинният рефлукс, а с него и неприятните киселини в стомаха, се срещат особено често веднага след хранене, предупреждават специалистите, особено за тези, които предпочитат големите порции. Тъй като твърде много храна може да причини проблеми чрез отслабване на сфинктера, който след това позволява на киселината да навлезе в хранопровода, намаляването на количеството храна, което ядете, може да бъде един от най-лесните начини за лечение на киселини.
Има много начини за лечение на киселини без медицинска помощ. Ако киселинен рефлукс се появява само от време на време, означава, че имате нужда от:
● избягвайте най-честите провокатори на киселини като мазни или пикантни храни
● яжте малки порции по-често
● избягвайте алкохола и газираните напитки
● заменете цигарите с дъвки
● вечеряйте поне няколко часа преди лягане
● следете собственото си тегло.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.