Хранене по 2-3 пъти на ден – това е нормата за повечето хора, но при някои заболявания това не е достатъчно. Руският гастроентеролог д-р Диляра Лебедева споделя кои са те и предупреждава, че постоянното натоварване на стомашно-чревния тракт е вредно за организма. Тази група от хора включва тези със специфични стомашни проблеми, с онкологични заболявания и бърз метаболизъм.
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Кой трябва да яде повече от 3 пъти на ден?
Гастроентерологът споделя, че в тази категория попадат следните пациенти:
- Бременни жени - по време на бременността тялото не трябва да се лишава от хранителни вещества.
- Децата и юношите в периода на активен растеж са приблизително същата ситуация като при бременните жени.
- Хора, които работят много и/или са заети с тежка физическа дейност. За да поддържате мускулната маса във форма, се нуждаете от повишен прием на хранителни вещества.
- Хора с пептична язва, гастрит, синдром на раздразнените черва, болест на Крон – В случая обилното хапване може да влоши симптомите, така че е най-добре порциите да се намалят, но да се хапва по-често.
- Същото важи и за тези, които са претърпели гастректомия или чревна резекция или са с отстранен жлъчния мехур. За да не натоварвате органите си, трябва да ядете по-малко, но по-често.
- Пациенти, подложени на химиотерапия или лечение със смъртоносни лекарства. Честите хапвания в случая помагат за облекчаване или поне намаляване на гаденето.
- Хора, за които диетолог е изградил индивидуално меню с подробен план за закуски.
- Хора с бърз метаболизъм.
Лекар: Разтворимото кафе е най-вредно за хората с тези заболявания
„Когато избирате оптималния хранителен план, изхождайте от това колко удобно и полезно ще бъде за вас. Много по-важно е да следите приема на калории, а не броя на храненията за деня“, казва лекарят.
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В тялото на хората с ускорен метаболизъм калориите се изгарят по-бързо. Ускореният метаболизъм може да не е свързан по никакъв начин с някакво заболяване или външни фактори. Патологичните причини за ускорен метаболизъм могат да бъдат например неизправности на щитовидната жлеза и панкреаса, нарушаване на стомашно-чревния тракт. В допълнение, бързият метаболизъм има свои собствени „странични ефекти“ - в допълнение към невъзможността за наддаване на тегло.
6 признака, които го издават включват:
- повишено чувство на глад или, обратно, липса на апетит;
- прекомерна слабост;
- невъзможност за наддаване на тегло дори при повишено хранене;
- постоянна умора;
- летаргия;
- нервност и повишена раздразнителност.
Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат пъпеш
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?
Още:
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.