Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Факторите, които правят ГРИПА адски опасен

21 ноември 2020, 08:30 часа

През последните месец COVID-19 се оказа в епицентъра на нашето внимание, измествайки фокуса ни от сезонния грип. Но здравните експерти предупреждават, че предпазването от обикновените грипни инфекции е също толкова важно, най-вече за хората с повишен риск. На фона на бушуващата пандемия, сякаш забравихме, че грипът също може да доведе до сериозни и дори фатални усложнения. Тежкото му протичане се определя от влиянието на няколко изключително важни фактори.

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола

1. Възраст над 65 години

Възрастните хора са най-уязвими по отношение на грипа и COVID-19. От 70 до 85% от смъртните случаи и до 70% от хоспитализациите, свързани с грип, се наблюдават при хора на възраст 65 години.

Учени от САЩ констатират, че при около 50% от възрастните на 65 и повече години има и втори рисков фактор, който ги прави уязвими.

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

Д-р Уилям Шафнер, който е медицински директор в Националната фондация за инфекциозни болести и професор по инфекциозни заболявания в медицинския център Vanderbilt, коментира че на тази възраст имунната система не е толкова стабилна, както е на 25 години.

ЛЕКАРСТВАТА, КОИТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ИМАТЕ У ДОМА

2. Анамнеза за сърдечно заболяване или инсулт

 През последните години учените откриха връзка между грипа и сърдечните заболявания. Проучване, публикувано през август, посочва че 1 на всеки 8 пациенти в напреднала възраст, хоспитализиран с грип, е със сериозно сърдечно-съдово заболяване. Изследването обхваща 80 000 души.

Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни

Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно

Друго проучване, публикувано през 2018 г., установява, че вероятността от сърдечен удар се увеличава цели 6 пъти в рамките на една седмица след диагностициране на грип, отколкото през друг период от годината.

3. Диабет

Диабетът отслабва имунната система. Това затруднява организма да се бори с болестите. Грипът също може да затрудни контрола на кръвната захар - в отговор на инфекцията нейното ниво може да се повиши или да падне.

Междувременно симптомите на грип могат да затруднят разпознаването на признаците на висока или ниска кръвна захар.

За диабетиците с грип дехидратацията, която се наблюдава при повишаване на температурата, води до проблеми с бъбреците.

4. Белодробно заболяване или астма

Ако имате хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), като емфизем или хроничен бронхит, грипът може да доведе до остро възпаление на дихателните пътища и запушването им със слуз. Това допълнително затруднява дишането.

Дори при пациенти с астма под контрол, рискът от възпаление на дихателните пътища и предизвикването на астматични атаки при грип, остава прекалено висок.

Възрастните с ХОББ и астма са изложени на по-голям риск от развитие на пневмония или друга респираторна инфекция в резултат от грипа.

5. Компрометирана имунна система

Имунната система, която не функционира оптимално, е основен фактор, предразполагащ към тежко протичане на грип. В случая възрастта и наличието на съпътстващи заболявания не играят съществена роля.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес