Идеята, че времето влияе на благосъстоянието, не е нова. Силните промени в атмосферното налягане се усещат особено от хипертоници и хипотоници, възрастни хора и хора с болни стави. Въпреки това, малко се говори за факта, че гръмотевичните бури могат да причинят главоболие и мигрена.
Още: Здравен съвет за деня, 2 февруари: Лекар: Откажете се от този навик, той е пагубен за червата
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
В едно изследване американски учени наблюдават 90 доброволци, които страдат от мигрена. Участниците били помолени да водят дневници за главоболието и изследователите сравнявали техните показания с прогнозите за времето. Оказва се, че през дните, когато е имало гръмотевична буря, има 30% ръст на съобщения за мигрена и главоболие.
Светкавицата изглежда има уникален ефект върху главоболието, който не се обяснява с други метеорологични фактори, казват авторите на проучването. Точната причина, поради която гръмотевичните бури причиняват главоболие, не е известна на учените. Това може да са електромагнитни вълни, йонизация на въздуха, производство на озон или повишена циркулация на гъбични спори.
Още: 5 храни, които трябва да ядете, за да спрете главоболието
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
По време на гръмотевична буря студен и топъл въздух се сблъскват, създавайки огромна разлика в барометричното (или въздушното) налягане. Промените в барометричното налягане могат да причинят главоболие или мигрена, твърди д-р Колин Дохърти.
Преди гръмотевична буря атмосферното налягане пада и достига минимум по време на бурята, след което скача нагоре. Смята се, че тези промени в налягането причиняват химически и електрически промени в мозъка и дразнят нервите, което води до главоболие, което може да продължи от 30 минути до няколко часа.
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Как да подобрим нещата с главоболието
Сезонът на гръмотевичните бури обикновено продължава от май до септември. Активността на гръмотевичните бури е пикова през юли, така че зависимите от времето хора ще имат много неприятни моменти. Затова лекарите съветват да пиете повече вода по време на гръмотевична буря: тя разрежда кръвта и облекчава главоболието.
Още: Главоболие: 9 бързи трика за премахването му
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Освен това, страдащите от алергии трябва да бъдат внимателни по време на гръмотевични бури. Това установи британско проучване. След гръмотевична буря броят на повикванията на линейки от страдащи от алергии рязко се увеличава.
Предполага се, че под въздействието на електрически разряди, висока влажност и високо съдържание на озон се получава активно освобождаване на полени. А това влошава симптомите на алергия.
Хората със сърдечни проблеми също трябва да бъдат по-внимателни към здравето си по време на гръмотевична буря. Електромагнитните вълни могат да повлияят на сърцето и кръвоносната система. Пациентите често се оплакват от аритмия по време на гръмотевична буря. Освен това, резките промени в атмосферното налягане увеличават риска от инфаркти и инсулти.
Източник: "Д-р Питер"
Още: От мигрена до остеохондроза: причини за пулсиране в главата