Ендокринологът Диляра Лебедева изброи топ 5 на продуктите, които помагат за поддържане на нормалната функция на мозъка.
“Постоянният стрес и работата с огромно количество информация могат да повлияят негативно на представянето ви в крайна сметка. Но можете да подобрите състоянието си, като добавите определени продукти към обичайното си меню”, казва специалистът и изброява най-добрите храни в това отношение - мазна риба, ядки, яйца, броколи и плодове.
Най-добрите храни за мозъка
Както отбелязва специалистът, мазната риба подобрява функционирането на мозъчните клетки и улеснява усвояването на информация. А мазнината в нея съдържа полезните омега 3 и 6 полиненаситени мастни киселини, които са изключително важни за човешкото физическо и психическо здраве. Такава мазнина, при липса на преяждане, не се отлага по стените на артериите и не се превръща в наднормено тегло. Полезните компоненти, съдържащи се в него, имат благоприятен ефект върху работата на сърдечно-съдовата система, премахват "лошия" холестерол от тялото, предотвратявайки развитието на атеросклероза, диабет и затлъстяване.
Лекар: Това е най-добрият плод за мозъка и паметта на възрастните хора
Същите тези вещества могат да поддържат мозъчната функция, особено при значителен стрес, да помогнат за укрепване на ставите и да възстановят плътността и еластичността на кожата и косата. Наличието на омега киселини има положителен ефект върху емоционалното състояние, възстановява баланса и се бори с депресията.
Ядките могат да стимулират мозъчната дейност. Трябва да ядете и яйца, тъй като те са богати на протеини, фосфор, фолиева киселина и витамини В1 и В6.
Не забравяйте за ползите от броколите. Броколите са изключително ценен продукт, съдържат витамини В1, В2, С, РР, В и Е, калиеви соли, фосфор, калций и магнезий.
По отношение на съдържанието на витамин С в броколите, той е в малко по-ниски количества от този в лимона. В допълнение, витамин С се намира в броколите под формата на аскорбиген и се запазва добре при дългосрочно съхранение на зеленчука. Витамините от група В – а в броколите има няколко вида – имат положителен ефект върху нервната система. Комбинацията от витамини С и Е помага за поддържане на зрението.
По отношение на протеините броколите изпреварват сладките картофи, аспержите, спанака и картофите. А пуринът, който допринася за образуването на камъни в бъбреците, е четири пъти по-малко в броколите, отколкото в карфиола.
Плодовете също трябва да бъдат включени в диетата. Те са наситени с витамини и антиоксиданти, които забавят промените, свързани с възрастта.
5 ежедневни навика, които погубват мозъка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!