Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза

23 януари 2025, 14:50 часа

Докато някои хора получават достатъчно витамини и минерали от диетата си и следователно не се нуждаят от никакви хранителни добавки, хранителните добавки може да са необходими на някои пациенти с дефицит на хранителни вещества, за да допълнят лечението за цялостен подобрен терапевтичен резултат.

Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза

Въпреки това е необходимо изключително внимание, когато приемате витаминни или минерални добавки. Някои хранителни добавки могат да нарушат правилното усвояване на вашите лекарства за щитовидната жлеза. Всъщност някои публично предлагани „добавки за подобряване на щитовидната жлеза“ са склонни да изострят съществуващото състояние на щитовидната жлеза или да ви причинят развитие на усложнения и симптоми на хипертиреоидизъм, дори ако сте човек без съществуващо заболяване на щитовидната жлеза.

Лекар: Как киселото зеле влияе на щитовидната жлеза?

Консултирайте се с вашия първичен лекар или ендокринолог, преди да вземете витаминни или минерални добавки. Вашият лекар може да тества за различни дефицити на хранителни вещества, за да види дали ще имате полза от добавките. В зависимост от резултатите от теста може дори да не се нуждаете от тези витаминни добавки. Въпреки това, ако се установи, че имате дефицит на определени витамини или добавки, може да се възползвате от допълнителни добавки.

Още: Лекар: Дефицитът на калий поразява сърцето

Важно е вашият лекар също да знае точно колко от тези добавки приемате. Това ще помогне на Вашия лекар при следващия курс на действие по отношение на лечението, в случай че развиете нежелани реакции. Ето защо е важно да бъдете възможно най-честни с Вашия лекар за това какво и колко от добавките приемате.

Лекар: Това е най-добрата салата за щитовидната жлеза и черния дроб

Минерали като селен, йод и цинк са от съществено значение за функцията на щитовидната жлеза, включително производството на хормони на щитовидната жлеза. Желязото е от съществено значение за превръщането на неактивния тироксин (хормон Т4) в активен трийодтиронин (хормон Т3).

Други хранителни вещества, които насърчават идеалната функция на щитовидната жлеза, включват витамини A, B12, D и E. Витамините помагат в борбата с основните причини за нарушения на щитовидната жлеза като автоимунни процеси. Недостигът на тези витамини и минерали може да доведе до лошо здраве на щитовидната жлеза и може да увеличи вероятността от развитие на заболяване на щитовидната жлеза, казва Д-р Минако Абе, сертифициран лекар по спешна медицина, изследващ връзката между начина на живот и началото на заболяването във връзка с имунната система и рака в Япония пред изданието Тhyforlife.

Тази статия обсъжда накратко следните четири основни витамина, за които се съобщава, че подобряват здравето на щитовидната жлеза:

Още: Кардиолог: Шкембе чорба - как влияе на холестерола

Витамин А

Витамин B12

Витамин D

Витамин Е

Още: Полезни ли са витамините от група В за черния дроб?

Витамин А

Витамин А или ретинол е мастноразтворим витамин, който е от решаващо значение за зрението и репродукцията. Освен това действа като имуностимулатор и намалява нивата на TSH . По този начин витамин А помага да се избегне уголемяването на щитовидната жлеза (гуша). Дефицитът на витамин А може да увеличи риска от развитие на автоимунно заболяване като тиреоидит на Хашимото.

Някои хранителни източници на този витамин включват моркови, яйца, сладки картофи и спанак. Изследователите също предполагат, че жените в пременопауза могат да се възползват от добавки с витамин А, за да намалят риска от хипотиреоидизъм. Витамин А намалява автоимунните реакции и процеси, които могат да причинят заболявания на щитовидната жлеза.

Важно е обаче да внимавате с добавките на витамин А, тъй като прекомерният прием може да доведе до токсичност на витамин А. Това може да доведе до световъртеж, главоболие, коремна болка и увреждане на черния дроб.

Още: За какво се пие селен?

Витамин B12

Витамин B12 е водоразтворим витамин, който е от съществено значение за правилното функциониране на нервните клетки, образуването на червени кръвни клетки и производството на ДНК. Червените кръвни клетки пренасят кислород до жизненоважни тъкани и улесняват енергийния метаболизъм. Някои признаци на дефицит на витамин B са в съответствие със симптомите на хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм, като мускулна слабост, умора, лоша памет и разстройства на настроението.

Проучванията показват, че добавките на витамин B12 или витамин B комплекс могат да помогнат за насърчаване на оптимално здраве на щитовидната жлеза в случаи на хипотиреоидизъм, причинен от болестта на Хашимото, тъй като дефицитът на този витамин е често срещан при хората с това заболяване.

По същия начин хората с болестта на Грейвс вероятно страдат от липса на витамин B12 и може да се нуждаят от необходимите количества от този витамин под формата на добавки, за да подобрят здравето на щитовидната си жлеза. Някои обичайни хранителни източници на витамин B включват риба, пълнозърнести храни, яйца, месо, ядки, мляко и бобови растения.

Още: Витамин B4: Малко известен, но ключов за здравето ни - всичко, което трябва да знаете за него

Някои симптоми на дефицит на витамин B12 включват запек, умора, слабост, загуба на апетит, в съответствие със симптомите на хипотиреоидизъм или загуба на тегло, съответстваща на хипертиреоидизъм. Една обща отличителна черта на дефицита на витамин B12 е анемията, симптом сред значителна част от хората с хипотиреоидизъм.

Изследванията показват, че почти половината от хората с хипотиреоидизъм също имат дефицит на витамин B12. Този дефицит на витамин също е свързан с бърз когнитивен спад, тъй като ниските нива на В12 водят до намален метаболизъм на невротрансмитерите.

Рандомизирано контролирано проучване, насочено към изследване на ефектите на витаминните добавки върху когнитивната функция сред по-възрастните жени със сърдечно-съдови заболявания и свързани рискови фактори предполага, че добавките с витамин В12 подобряват когнитивната функция при хора с хранителен дефицит.

Витамин D

Още: Колко ефективни са хранителните добавки и витамините?

Дефицитът на витамин D е замесен в хипотиреоидизъм (болест на Хашимото) и хипертиреоидизъм (болест на Грейвс) и вероятно допринася за симптоми като болки в ставите и мускулите. Разбираемо е, че този витамин играе решаваща роля в усвояването на калций и фосфор за укрепване и възстановяване на костите.

Хранителните източници на този мастноразтворим витамин включват масла от черен дроб на риба, мазна риба, пиле, говеждо месо, яйца и обогатени млечни продукти. Слънчевата светлина също служи като индиректен източник на витамин D, тъй като тялото не получава директно витамина от слънчевата светлина; вместо това кожата произвежда витамин D, когато е изложена на слънце. Поради тази причина този витамин е известен като „слънчев витамин“.

Тези храни вредят на щитовидната ви жлеза: Ето как да се предпазите

Изследователите са показали , че витамин D потиска нивата на TSH, което го прави идеален за пациенти с хипотиреоидизъм, тъй като високите нива на TSH обикновено показват хипотиреоидизъм. Друга полза от достатъчно витамин D във вашата система е лечението на червата. Смята се, че пропускливите черва предвещават развитието на автоимунни заболявания като Хашимото, основна причина за хипотиреоидизъм.

Няма нужда от добавки с витамин D, ако кръвната ви картина показва, че имате достатъчно серумни нива на това хранително вещество. Прекомерните нива на витамин D във вашата система водят до повишена абсорбция на калций в червата, произтичаща от токсичността на витамин D и може да ви направи хиперкалциемия. Хиперкалцемията може да причини мускулна слабост, загуба на апетит, болка, повръщане и дехидратация.

Още: Как правилно да комбинираме хранителните добавки

Витамин Е

Витамин Е, известен също като алфа-токоферол, е мастноразтворим витамин, който се среща естествено в много източници на растителна храна като зеленчуци, растителни масла и зърнени храни. Също така се среща естествено в яйцата, месото и животинските мазнини. Витамин Е играе жизненоважна роля в редица биологични процеси в тялото, което го прави полезен за цялостното здраве. Дефицитът на алфа-токоферол е често срещан при хора с чревна пропускливост (спукани черва), предшественик на автоимунни заболявания като тиреоидит на Хашимото.

Добавките от този витамин могат да помогнат за възстановяване на здравето на червата, здравето на щитовидната жлеза и цялостното благосъстояние на хората с болестта на Хашимото. Антиоксидантните свойства на витамин Е също помагат за защитата на клетките в тялото от възможно увреждане, дължащо се на оксидативен стрес.

Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза

Витамин Е работи най-добре с минерални хранителни вещества като селен и йод за оптимални антиоксидантни ефекти в тялото. Изследванията показват също, че витамин Е е полезен и за смекчаване на йод-индуцираната тиреоидна токсичност .

Още: Лекар: На каква възраст могат да се появят възли на щитовидната жлеза?

Добавките с витамин Е трябва да се приемат с повишено внимание, особено ако очаквате да се подложите на операция. Витамин Е може да повлияе на витамин К, който подпомага съсирването на кръвта, и се препоръчва да избягвате приема му преди операция.

Лекар: Какво се случва с щитовидна жлеза, когато консумирате соя

Това е особено вярно, ако имате прекомерни нива на витамин Е във вашата система (токсичност на витамин Е) или вече приемате разредители на кръвта.

Още: Йод за щитовидната жлеза: При какви заболявания може да помогне?

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес