Учените са открили какви храни трябва да присъстват в диетата, за да се избегнат проблеми с мозъчната функция и развитието на деменция в напреднала възраст. Изследователи от Каролинския институт са провели изследване по тази тема, съобщава изданието JAMA Network Open. Учените са стигнали до извода, че диетата може да намали риска от възпаление, а с него и развитието на деменция. За целта е необходимо в диетата да се включат повече зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни. Изследването е проведено в продължение на 12 години.
Още: Здравен съвет за деня, 2 февруари: Лекар: Откажете се от този навик, той е пагубен за червата
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Храната, която намалява риска от деменция
Установено е, че доброволците, които следват противовъзпалителна диета, имат 21% по-нисък риск от развитие на деменция. Максимален ефект от диетата се наблюдава при пациенти със сърдечни заболявания, съдови заболявания и диабет. В тази група вероятността от развитие на деменция намалява с 31%. MRI сканиране на мозъците на противовъзпалителни диети също разкрива по-голям обем на сивото вещество. Учените стигат до извода, че растителните храни могат да противодействат на хроничните възпаления и да забавят увреждането на мозъка.
Лекар: Това са най-добрите начини за предпазване от деменция
От своя страна руският лекар и диетолог Елена Соломатина споделя, че за да предотвратите деменция, трябва да ядете храни, съдържащи антиоксиданти, омега-3 и витамин В12.
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Сенилната деменция според специалиста е разрушаване на нервната тъкан. Развива се на фона на сърдечно-съдови заболявания, затова е необходимо мозъкът и сърдечно-съдовата система да укрепнат, обяснява Соломатина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
„Холинът и лецитинът са предшественици на ацетилхолина, невротрансмитер, който осигурява предаването на нервните импулси между мозъчните клетки. Има много холин в яйчен жълтък, броколи, карфиол и овесени ядки“, казва лекарят.
Д-р Соломатина съветва да се избягва консумацията на консерванти, бързо хранене, както и пържени, сладки и солени храни, като същевременно се набляга на храни, които съдържат антиоксиданти. Има много антиоксиданти в зеленчуците, плодовете и горските плодове, особено ярко оцветените. Най-мощен ефект имат ярките пигменти. Черните и сините пигменти в храната действат добре на мозъка.
Също така, според експерта, е необходимо да се ядат храни, които разреждат кръвта. Специалистът съветва да се пие доматен сок и шипки – съдържат много витамин С.
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Полиненаситените мастни киселини, които се намират в мазната дива риба, също ще бъдат полезни. Омега-3, според специалиста, е необходима за изграждането на невроните. Витамин B12 също ще помогне за поддържане здравето на мозъка. Според експерта той се съдържа само в продуктите от животински произход.
Лекар: Това са първите признаци на предстояща деменция
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!