В съвременната епоха на високите скорости, вместо да се храним по всички правила, ние буквално поглъщаме храната докато все бързаме или се движим. Това, често води до различни заболявания на стомашно-чревния тракт. В днешно време, едно такова заболяване се казва гастрит и се превърна в спътник на мнозина.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Не се отчайвайте, дори вече да имате гастрит! Ако страдате от проблеми, свързани с проблемната работа на стомаха е добре да обърнете внимание на самата диета при гастрит. Такава се разпорежда така:
Основни принципи на диета за гастрит
За да осигурят подкрепа на храносмилателната система и да й позволят да се възстанови от заболяване, диетолозите препоръчват да се осигури подходяща термична обработка на храната (риба, месо или зеленчуци на пара, и т.н.), като се избягва прекомерно гореща и студена храна.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Интересното е, че дори древните индийски йоги са се придържали към правилото, че консумираната храна трябва да има средна температура. Това ще спести на тялото излишната загуба на енергия, а също и ще предпази от изгаряния.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Фракционно хранене за диета с гастрит
На първо място, трябва да намалите количеството консумирана сол. Заради обилното й съдържание в тялото се появяват отоци и се задържат течности, а стомашната лигавица се дразни. Забравете за обилните закуски, обеди и вечери: яжте малки порции, 4 до 7 пъти на ден. Дневният прием на калории в диета, трябва да е 2500-3000 калории.
Диета за гастрит позволени ястия
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Диетата трябва да включва голям брой различни здравословни супи. Такава храна е препоръчана предимно за страдащи със стомашни заболявания. Супи на базата на зеленчуков и пилешки бульон с добавка на зърнени храни, тестени изделия, различни дресинги. Те се оказват много полезни - диетата за гастрит трябва да включва много зеленчуци и билки. Полезно е към такива супи да добавите заквасена сметана, яйце, зеленолистни.
Втората част от диета при гастрит препоръчва да замените обикновения хляб с бисквити, които да се хвърлят в сварената супа (крутони). И от месни продукти е по-добре да изберете нискомаслени сортове - пуешко или пилешко. Приготвено във фурна или задушено телешко също ще е добре за трапезата. Понякога може да се поглезите с нискомаслени сортове риба или рибни кюфтета (котлети) с диетичен сос.
Използвайте млякото като лекарство
Различни продукти на млечна основа (извара, кефир и нискомаслена заквасена сметана, мляко, кисели млека) ще помогнат за поддържането на здравия стомах. И ако вече не искате да гледате такава храна, която често се предписва предимно при гастрит, препоръчваме да разнообразите трапезата си с вкусни чийзкейкове. Може да направите омлет от мляко и яйца и да готвите зърнени храни в мляко вместо вода. Диетата за гастрит може да е не само здравословна, но и вкусна.
Диета за гастрит: какво да избягваме
За да разтоварите стомаха, премахнете от диетата ръжения хляб, бутер тестото, мазните меса като свинско, както и всякакви храни, за които хората водят здравословен начин на живот, могат само да мечтаят.
Диетата при гастрит не съветва консумацията на зелето. Поради прекалено „активния“ му ефект над стомаха, то само обостря гастрита. Не се препоръчват гъби, зеленчуци като лук, спанак, краставици, сладка сода и кафе.
ИЗТОЧНИК! Статията не е медицински съвет - при сериозни проблеми, обърнете се към лекар