Очите ви могат да бъдат прозорец към редица състояния, включително деменция. Това споделя руският лекар Татяна Захарова. Тя пояснява, че очните заболявания могат да са признак на тази патология.
Деменция и здравето на очите - каква е връзката
Проблемите с паметта, особено със запомнянето на скорошни събития, обикновено са първият признак на коментираното заболяване. Въпреки това, лекарят каза, че очите могат да изпратят сигнал преди проблемите с паметта да станат очевидни.
„Някои хора смятат, че посещението при офталмолог е необходимо само ако имате проблеми с очите или се нуждаете от корекция на зрението. Това обаче е широко разпространено погрешно схващане, което се отнася и за медицинските ситуации като цяло. Всъщност офталмологът може да е първият лекар, който диагностицира дадено заболяване, тъй като първоначалните признаци могат да се появят в очите“, казва д-р Татяна Захарова.
Лекар: Тази подправка блокира деменцията
Изследванията показват, че проблемите със зрението могат да бъдат един от "първите" признаци на когнитивно увреждане.
Лекарят споделя, че проучване в САЩ установи, че сканирането на ретината може да открие ключови промени в кръвоносните съдове, които биха могли да бъдат ранни признаци на болестта на Алцхаймер.
Според д-р Захарова следните симптоми могат да бъдат тревожни:
- Промени в зрението - хората с това заболяване може да имат затруднения с визуалното възприятие, включително проблеми с преценката на разстоянието или виждането на цветове и контрасти.
- Трудности при четене или писане - заболяването може да доведе до проблеми с разбирането при четене, съгласуваното писане или разбирането на символи и числа.
- Визуални халюцинации - някои хора със заболяването могат да изпитат зрителни халюцинации (виждане на неща, които не съществуват).
- Нарушение на зрителната памет - пациентите може да изпитват трудности при запомнянето на лица, места или предмети.
Въпреки че промените в зрението могат да бъдат първите предупредителни знаци, те невинаги са първите, които се появяват. Лекарят сподели, че проявата на тези симптоми може да варира от човек на човек.
„В някои случаи тези признаци може да са фини и да не се разпознават веднага. Въпреки това, в други случаи те могат да достатъчно ясно проявени, за да оправдаят по-нататъшно изследване", споделя експертът.
Веднага щом забележите някакви промени или проблеми със зрението, важно е да потърсите медицинска помощ.
„Ако забележите някакви предупредителни знаци в очите си, изключително важно е да вземете незабавни мерки и да се свържете с личния си лекар“, съветва д-р Захарова.
Редовните посещения при офталмолог са също толкова важни, тъй като лекарят може да открие потенциално опасни промени още преди появата на симптомите. В допълнение, редовните очни прегледи могат да помогнат за намаляване на риска от мозъчно заболяване.
Правилното хранене, приемането на храни, богати на омега-3 мастни киселини и като цяло здравословен начин на живот могат да помогнат за забавяне на появата на коментираното заболяване.
„Активността в напреднала възраст е много важна, както физическата, така и социалната", споделя експертът.
Още: Учени: Тези лекарства увеличават риска от деменция с 33%
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!